
Auklėti svetimus vaikus – problema, su kuria susiduriame visi.
Suaugusieji dažnai turi įsikišti į vaikų gyvenimą, juk nesėdėsi sudėjęs rankų, kai svečių vaikas sąmoningai gadina jūsų žaislus ar bando iš virtuvės pasigriebti peilį.
Daugelis situacijų yra tokios subtilios, kad be diplomatijos ir atsargaus apgalvojimo niekas neišsivers. Pataria psichologė Erika Kern.
KONFLIKTAS DĖL KIBIRĖLIO
Su 2 metų dukrele kuičiatės smėlio dėžėje. Šalia žaidžia vyresnis vaikas. Jis netikėtai priropoja ir čiumpa jūsų mergaitės kibiriuką. Dukrelė kol kas nepastebėjo, tad turite laiko apgalvoti – kaip pasielgti. Ką daryti: subarti vagišių, nukreipti dukros dėmesį, o gal ieškoti to negero vaiko tėvų?
Kėsindamiesi į svetimą daiktą vaikai dar nesuvokia visų mandagumo ritualų. Jei jie mato daiktą ir jo nori, tai eis ir pasiims jį.
Jei mergaitė nė nepastebėjo, kad dingo jos kibirėlis, tai ir kištis nereikia. Jei mergaitė ieško kibirėlio, atrodo nuliūdusi, pabandykite tyliai atėmusiojo paprašyti, kad grąžintų. Viešumo nereikia, nes jis nepatinka ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Žinoma, besidžiaugiantis nauju daiktu vaikas gali nenorėti jo atiduoti, nes jis nesupranta, kad kažką padarė ne taip.
Geriausia pabandyti abu vaikus įtraukti į žaidimą su kibirėliu, nes tai patenkins jų abiejų poreikius. Situacija gali pasikeisti, jei įsikiš kibirėlį atėmusio vaiko tėvas ir mama. Jie gali būti nepatenkinti, kad kažkas kitas bando paauklėti jo atžalą. Galite pabandyti paaiškinti, kad ir jūsų vaikas ne kartą yra atėmęs kito vaiko žaislą.
SU VANDENS PISTOLETAIS – MIEGAMAJAME

5-metis kaimynų vaikas atėjo su Jūsų sūnumi pažaisti ir atsinešė vandens pistoletą.
Žinoma, jūsų sūnus tuoj pat išsitraukia savąjį. Įspėjate vaikus, kad su vandens pistoletais žaidžiama lauke, bet po dešimties minučių nutveriate vaikus, purškiančius vienas kitam vandenį jūsų miegamajame. Dar kartą primygtinai primenate, namuose su vandens pistoletais žaisti negalima. Tačiau kaimynų berniukas atšauna, kad jam leidžiama žaisti namuose ir ten, kur tik jis susigalvoja. Ką daryti: pasakyti, jog abejojate jo žodžiais, atimti pistoletus?
Savo namuose kiekvienas esame susikūrę tam tikras elgesio taisykles.
Tačiau nežinomos kaimyno namų taisyklės, nežinote, kaip kaimynas reaguos, jei auklėsite jo vaiką. Juo labiau nežinote, kaip tą svetimą vaiką galima nubausti.
Labai abejotina, kad kaimynai leidžia savo sūnui pilstytis vandeniu namuose, na nebent vonioje. Jūs pasakėte svečiui, kas galima, o ko ne, ir 5 metų vaikas tikrai turėtų suprasti. Palikti vaikus pagalvoti nėra prasmės, nes sugadinsite visą žaidimą.
Tokioje situacijoje vaikai dažniausiai dar tyliai pasėdi ir išsiskirsto. Geriausia atimti iš berniukų vandens pistoletus. Tai rezultatas, tiesiogiai susijęs su poelgiu. Jūsų namų taisyklės nepažeistos, o vaikai lyg ir abu nubausti, nesvarbu, kad vienas iš jų nėra jūsų. Žaislus grąžinkite tiesiai kaimynams – taip turėsite progos pagalbėti apie incidentą ir paaiškinsite, kodėl atėmėte pistoletus.
Jei jau prireikė namuose paauklėti svetimą vaiką, tai turėkite omenyje, kad:
Turite teisę nustatyti taisykles savo namuose. Ir nesvarbu, kad kitam vaikui toks elgesys yra leistinas jo namuose – jokiu būdu nenusileiskite ir negriaukite savų taisyklių.
Neturite svetimam vaikui teisintis dėl elgesio normų jūsų namuose. Tiesiog taisyklės turi būti išdėstytos paprastai ir aiškiai.
Vaikų žaidimai reikalauja ir skirtingos taktikos. Jei mažesnio amžiaus vaikai ,,eina iš proto” ir siaubia namus, jiems paprasčiausiai reikia leisti atvėsti, nusiraminti. Tai galima padaryti tiesiog nusivedus po vieną į kitą kambarį ir pasiūlius ramesnį užsiėmimą.
VERKŠLENANTI DRAUGĖS MERGAITĖ

Draugė atveža savo 3 metų mergaitę pabūti, kol sutvarkys reikalus mieste. Jūsų vaikai šiek tiek didesni ir turi savo užsiėmimų – kas daržely, kas mokykloj. Atvežtoji mergaitė zirzia ir verkšlena, kai mama ją palieka.
Pasiūlote savo mergaičių žaislus, o toji verkšlendama atkerta, kad nežais su svetimais žaislais, kad lėlės bjaurios, o kaladėlės nepatinka. Pasiūlote sausainių ir sulčių. Mergaitė pasako, kad būtent šitų sausainių ji nekenčia. Pradedate nervintis, suvokdama, kad dar reikės su ja būti mažiausiai pora valandų. Ką daryti: skambinti mergaitės mamai, kad ją kuo greičiau pasiimtų; pabarti mergaitę, kad nustotų verkšlenti; pabandyti sudominti ją kokiu užsiėmimu?
Paprastai vaikai svetimuose namuose elgiasi geriau, nei savuose, nes nesijaučia saugūs. Verkšlenantis vaikas gali būti pavargęs. Verkšlenimas gali būti pirmas ligos ženklas. Tuomet galite pasiūlyti vaikui kuo ramesnį užsiėmimą, kad ir pažiūrėti televizorių. Gal vaikelis ir užsnūs.
Uždrausti vaikui verkšlenti gali nepavykti, nes gal būtent tokiu būdu namie jis gauna tai, ko nori. Tiesiog paprašykite, kad vaikas su jumis kalbėtų normaliai. Jei mergaitė stengiasi nebeverkšlenti, skirkite jai daugiau dėmesio ir parodykite, kad toks dialogas jums labiau priimtinas. O jei veikas vėl pradės verkšlenti tik pamatęs mamą, nesijaudinkite, nes tai jau ne jūsų problema. Jei jau visiškai nesusikalbate su svetimu vaiku, paskambinkite mamai ir paprašykite pasiimti. Jokiu būdu nepeikite vaiko, nes gal tikrųjų verkimo priežasčių nė nežinote. Tiesiog pasakykite, kad mergaitė nerami, nori mamos, negerai ir nesaugiai jaučiasi. To užteks, kad kita mama teisingai suprastų ir pasistengtų kuo greičiau padėti savo vaikui.
PYLA NUO APTAŠKYTO DĖDĖS
Jūs su 9 metų sūnumi poilsiaujate prie baseino. Berniukas šokinėja ir netyčia aptaško netoliese gulintį vyrą.
Vyras pasikviečia jūsų sūnų ir pasako, kad šiame baseine šokinėti negalima. Ženklų ar užrašų, draudžiančių šokinėti ir nardyti nėra. Ką daryti: mandagiai parodyti vyrui, kad draudžiamų ženklų ar užrašų nėra; pasiūlyti jam per kelis metrus atsitraukti nuo baseino ir tada niekas jo neaptaškys; liepti sūnui nebešokinėti?
Jei jūsų vaikas nederamai elgiasi, bet kuris blaiviai ir atsakingai mąstantis suaugęs žmogus tikrai pabandys jį ,,paprotinti”.
Tačiau kaip skaudu mamai išgirsti kritikos iš svetimų žmonių… Kiekviena mama norėtų pakovoti už savo vaiko teises. Tačiau pažvelgus atidžiau į nedraugiškai nusiteikusį vyrą, savo emocijas derėtų apraminti. Juk jeigu jam pasiūlytumėte šiek tiek atsitraukti, greičiausiai išgirstumėte grubų atsakymą, kad jis gyvena laisvoje šalyje ir kad sėdi ten, kur jam patinka. Verčiau pasiūlykite sūnui ramiai paplaukioti, o šokinėti kitame baseino gale. Jūsų barnis su svetimu vyriškiu tikrai nebus geras pavyzdys sūnui. Svarbiausia niekada neprarasti sveiko proto ir savitvardos. Pabandykite įsivaizduoti save kito žmogaus vietoje ir gal suprasite, kad kartais geriausia nieko nedaryti.
7 TAISYKLĖS, KAIP ELGTIS SU SVETIMAIS VAIKAIS
1. Niekada nesistenkite perauklėti svetimus vaikus. Tam visų pirma turite gauti jų tėvų sutikimą.
2. Jei vaikas su Jumis elgiasi netinkamai ir šalia yra jo tėvai, neretai toks elgesys skirtas ne tiesiogiai Jums, o tėvams – kad šie atkreiptų į jį dėmesį.
3. Vaikai iš anksto nežino, kaip elgtis su kiekvienu žmogumi įvairiose situacijose, todėl jei mandagiai pasakysite, kad toks vaiko elgesys Jums nemalonus, jis greičiausiai liausis.
4. Būkite su vaiku nuoširdus ir kalbėkite kaip su draugu. Taip pelnysite jo pasitikėjimą ir pagarbą.
5. Nebijokite pasakyti vaikams, kokios taisyklės galioja Jūsų namuose – tada jie patys galės apsispręsti – jų laikytis, ar išeiti.
6. Neužsipulkite vaiko, nes jis arba pasijus nevykėliu, kuris nemoka būti tarp žmonių, arba mėgins apginti savo vertę ir elgsis dar įžūliau.
7. Neskųskite vaiko jo tėvams, juk dažniausiai galite susitarti patys. Skundimas žemina tiek vaiką, tiek jo tėvus, tad jie dažniausiai bus linkę gintis.
„Mamos žurnalas“