Per tėvų susirinkimus darželiuose būtina diskusijų tema – kokių vaišių atnešti per vaiko gimtadienį. Nes uždraustų skanėstų dabar kur kas daugiau nei „legalių“.
Ikimokyklinio ugdymo specialistė Asta Griežienė, lopšelis darželis „Gabijėlė“
Gimimo diena vaikui – ypatingos reikšmės renginys, norisi švęsti ne tik namie, bet ir darželyje. Pažvelkime, kaip tai darome „Gabijėlės“ darželio „Žvirbliukų“ grupėje.
Nuo kada švęsti?
Nuo kada vaikas atsimins savo šventę grupėje su draugais? Tik vienas kitas 2 metų vaikas supranta gimtadienio reikšmę.
Geriausias laikas paminėti gimimo dieną darželyje yra trečiasis gimtadienis. Trimetukas jau sąmoningas ir pajėgus džiaugtis bei atsiminti savo gimimo dieną, pasidalinti emocijomis su grupės draugais.
Ar būtina švęsti?
Ar švęsime gimtadienį grupėje, priklauso nuo susitarimo su tėveliais. Yra grupių, kurios nešvenčia vaikučių gimtadienių dėl įvairių priežasčių – požiūrio, finansų, nes reikia vaišinti visą grupę, o vaikų grupėje daugiau kaip 20, laiko trūkumo ir pan. Sutarus švęsti gimtadienius, tėveliai kartu su auklėtoja numato, kaip švęs ir kokias vaišes atneš vaikučiams.
Ir kokios gi vaišės?
Anksčiau, iki SAM teiktų mitybos rekomendacijų, tėveliai nešdavo tai, ko pageidavo mažasis šventės kaltininkas, – saldainių, čiulpinukų, sausainių, grybukus, šiaudelių, tortų su žvakutėmis ir fejerverkais, sulčių, įvairių vaisių.
Kai darželiai pradėjo remtis naujosiomis SAM mitybos rekomendacijomis ir taikyti jas kasdieniame vaikų mitybos racione, vaišių krepšelis šiek tiek pasikeitė.
Taigi, kas pasikeitė?
Tėveliai puikiai žino, kad dauguma vaikų torto nemėgsta dėl įvairių sudėtinių dalių: razinų, uogienės, vaisių ir želės gabaliukų, riešutų, aguonų ir pan.
Tortas nei anksčiau, nei juo labiau dabar nėra populiarus. Daugelį metų vaišių sąraše pirmauja šakotis ir pirkti ar namų darbo keksiukai, vaisiai, sulčių gėrimai ir naminiai kompotai, kuriuos atskiedžiame vandeniu.
Taigi standartinį vaišių krepšelį sudaro pasirinktinai – šakotis, keksiukai, grybukai, įvairūs vaisiai ir gėrimas. Populiariausias yra vanduo. Vaikai vandenį geria ir pietaudami, ir švęsdami.
Kiek vaišių nešti?
Kad užtektų 25 vaikų grupei, pakanka vidutinio dydžio šakočio, vienam vaikui – po vieną keksiuką, grybuką, sveiką naminio kepimo sausainį, bananą, mandariną, 5–6 uogytes.
Su tėveliais esame sutarę, kad atneš žvakučių, servetėlių, vienkartinių indų tam, kad veiksmas vyktų greičiau.
Tėveliai dažnai mano, kad guminukai yra geriau negu saldainiai. Iš tiesų jie spalvingi, gundančiai atrodo ir vaikams patinka, bet geriau šio produkto nevartoti – guminukai yra gaminami iš sintetinių cheminių medžiagų, o želatinos juose ir su žiburiu nerasi.
Grupėje visada būna alergiškų vaikų, kuriems negalima ko nors valgyti ar neleidžia tėveliai, bet be didelio širdies skausmo jie valgo tai, kas galima, nes pasirinkimo užtektinai. Juk ne valgis svarbiausia. Dar nė karto nėra pasitaikę, kad po vaišių vaikai pasijustų blogai, nes vaišių būna minimaliai ir per daug neprivalgysi.
Kaip švenčiami gimtadieniai darželyje?
Stengiamės, kad vaikai darželyje jaustųsi kaip namie, pajustų mūsų rūpestį ir pastangas sukurti įsimintiną šventę su pažįstamais ritualais ir kiekvienam atskirai skirta staigmena.
Tai gali būti diskoteka, koks nors žaidimas, burbulų pūtimas, mįslės ir pan.
Vaikams dovanojame grupės draugų piešinukus, susegtus į albumą, auklėtojos (arba kartu su didesniais su vaikais) pagamintą karūną, gimtadienio medalį.
5–6 metų vaikai garsiai sako sveikinimą ir linkėjimus, kuriuos auklėtoja surašo į atviruką ir padovanoja sukaktuvininkui.
Su mažesniais vaikais dainuojame ir „grojame“ daineles „Gimimo dienos pyragas“ ir „Su gimimo diena“. Vyresni vaikai po linkėjimų padeklamuoja eilėraštukų, padainuoja dainelių.
Žinoma, pasipuošiame gimtadienio kepurėlėmis, papuošiame sukaktuvininko kėdę balionais.
Po sveikinimų ir linkėjimų einame vaišintis, stengdamiesi laikytis gražaus elgesio taisyklių.
Gimtadienį švenčiame likus 1,5–2 valandoms iki pietų, kad vaikučiai spėtų išalkti ir suvalgytų pietus.
Darželio draugai. Kviesti į „tikruosius“ gimtadienius?
Dėl gimtadienių šventimo grupėje problemų nekyla. Tačiau pastaraisiais metais atsirado nemenka problema, kai švęsti gimtadienio už darželio ribų kviečiami tik geriausi draugai iš grupės. Mes, suaugusieji, suprantame, kad smagiausia švęsti su mylimiausiais draugais, bet psichologai teigia, kad nepakviestieji vaikai jaučiasi atstumti, nuskriausti ir nelaimingi.
Siūlėme tėveliams kvietimų į gimtadienį akivaizdžiai nedalinti, o kviesti telefonu ar per socialinius tinklus, tačiau vaikai vis tiek pasigiria, kad juos vienas ar kitas draugas pakvietė švęsti gimimo dienos. Todėl norėčiau paraginti tėvelius į mylimo vaiko gimtadienį, kurį norite pažymėti ne darželyje, ypač, kai sukanka 5–6 metai, kviesti visus grupės vaikus ir nebijoti, kad visi ateis. Tikrai visi neateis dėl vienokių ar kitokių priežasčių, bet visi vaikai jausis gerai ir pagerbti. Jei visi grupės vaikai kvies visus vaikus, tai tikrai tėveliams reikės pasukti galvą, ar į visus juos leisti savo vaiką.
Teisingiau būtų pasirinkti, kur ir kaip švęsti, – jei švenčiame grupėje, tai, pagal logiką ir etiketą, į asmeninę gimtadienio šventę nebekviesti grupės draugų, nes su jais jau atšventėte.
Arba nešvęsti grupėje, o visus pakviesti į kitą šventės erdvę.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai