Kai vėl užsidarė pasaulio valstybės, ir visur įsigaliojo karantinas, šeimoms, mėgstančioms keliauti ir gyventi aktyviai, gyvenimas tarsi pasikeitė ir sulėtėjo. Kuo pakeisti keliones?
Kalbamės su Agne Chšanauskaite. Agnės, auginančios trejų metų sūnelį Motiejų, ir jos vyro didžiausias hobis – kelionės.
Kai kurioms šeimoms kelionės buvo jų pagrindinis hobis, verčiantis svajoti ir veikti. Kaip psichologiškai prisitaikyti prie to, kad šiuo metu kelionės negalimos?
Ir mums patiems, kaip keliaujančiai šeimai, tai buvo tikrai didelis šokas. Pirmieji mėnesiai nebuvo tokie sunkūs, nes galvojome ir tikėjome, kad viskas pasikeis, bet vėliau supratome, kad greičiausiai taip nebus.
Tai buvo didelis smūgis – anksčiau, jei bloga nuotaika, su vyru sėsdavome prie kompiuterio ir nusipirkdavome lėktuvo bilietus. Dabar ne tik kad negalime keliauti, bet negalime ir planuoti. Žiūrime su vyru kelionių laidas ir kartais net nubraukiu ašarą, kaip buvo smagu ten ar ten. Mums kelionės – tai ir tarpusavio santykių stiprinimas, ir gyvenimiškos pamokos, ir kultūrų pažinimas, ir gyvenimo mokykla.
Bet situacija šiuo metu yra tokia, kad visi privalo susitaikyti ir prisitaikyti, ir būtent tokiomis akimirkomis džiugina sukaupti kelionių prisiminimai bei patirti išgyvenimai.
Kaip manote, kokia didžiausia kelionių nauda šeimai?
Mano nuomone, kelionės tiek šeimai, tiek vaikui yra geriausia dovana, kokią tik galime padovanoti. Tai geriausia investicija į save ir pasaulio pažinimą. O per pažinimą ugdomės toleranciją, savimonę, įgauname įvairios gyvenimiškos patirties. Kelionėse daug geriau gali pažinti save, savo artimą žmogų ir savo mažylį, nes kelionėse tavęs nevargina kasdieniai rūpesčiai, buitis, gali visavertiškai ir kokybiškai leisti laiką su mylimais žmonėmis. Tas pats ir su vaikais – jie mokosi daug sparčiau ir greičiau, po kiekvienos kelionės pastebiu Motiejaus įgūdžių ir gebėjimų patobulėjimą (pildosi žodynas, išmoksta kažką naujo). Tas pats ir dėl maisto, iš pradžių tik leidome ragauti kitokio maisto, o nuo dvejų metų jau valgo vietinį ir, sakyčiau, net egzotinį maistą. Kelionės vaikui suteikia daugybę naujų emocijų – juk tai ir kita aplinka, maistas, veiklos. Man yra įsiminę vieni psichologės žodžiai: „Kai vyksta pokyčiai, kyla daug emocijų, o tai reiškia, jog tai natūraliai atkreipia mūsų dėmesį. Kelionėje keičiasi vaizdai, garsai.
Paprastai tai vyksta džiugiame emociniam fone. Tai jaudina, atsiranda sąlygos efektyviau prasiskverbti informacijai, ją suvokti ir įsiminti“. (Individualiosios psichologijos instituto dėstytoja psichologė Silvestra Markuckienė.)
Ar įmanoma dabar išsaugoti pažintinę kelionių funkciją – sau ir vaikams parodyti, koks pasaulis nuostabus? Gal žiūrėti filmus, virtualius turus?
Tam tikrai pasitarnauja šiuolaikinės technologijos. Mes žiūrime įvairias kelionių laidas, edukacines programas, skaitome knygas, enciklopedijas, mokomės gyvūnų pavadinimus, žemėlapyje žymime aplankytas vietas, lankome virtualias parodas. Reikia tik pasitelkti fantaziją. Labai dažnai žiūrime kelionių nuotraukas ir vis primename vaikui, ką aplankėme.
Tokiais maloniais prisiminimais ir virtualių kelionių idėjomis dalinamės ir „Keliaujančių mamų“ socialinėse platformose feisbuke ir instagrame. Stengiamės neliūdėti, o dalintis geromis emocijomis.
Daugeliui šeimų yra nuotykis trumpam pakeisti aplinką, nakvoti ne savo namuose, išsimušti iš įprastos rutinos. Ar įmanoma dabartinėmis sąlygomis tai daryti?
Turbūt būtent ši vasara daugeliui Lietuvių buvo puiki proga įsitikinti, kokia graži yra mūsų Lietuva. Nors iki karantino tikrai keliavome nemažai, tačiau anksčiau radę pigius skrydžius savaitgaliui rinkdavomės užsienio miestus (dažniausiai kartą per du mėnesius vis kažkur skrisdavome), tad šiuo metu didžiąją dalį savaitgalių keliavome Lietuvoje. Visuomet, jei galimybės leidžia, rekomenduojame tėveliams išvykas rinktis su nakvyne, nes, mūsų nuomone, ilgesnė išvyka tikrai leidžia šiek tiek labiau atitrūkti nuo rutinos ir buities. Lietuvoje yra tiek originalių vietų, kur galima įdomiai ir saugiai pernakvoti – tipiai, jurtos, nameliai ant vandens ar medžiuose, stovyklavimas su patogumais. O kur dar tikrai puikūs viešbučiai, kuriuose karantino metu lankytojų drastiškai sumažėję, tad personalas tikrai pasirūpina puikiu Jūsų poilsiu ir saugumu, neretai ir už geresnes kainas nei anksčiau.
Kokių atradote kelionių pakaitalų?
Kelionių ilgesys mus jau pradėjo kamuoti kovo mėnesį, nes buvo suplanuota kelionė į Vokietiją, tad reikėjo greitai sugalvoti, ką gi veikti vietoj kelionių. Taigi pradėjome gaminti tų šalių, po kurias keliavome, maistą. Kadangi prieš pat karantiną grįžome iš Tailando, namuose nuolat ragavome rytų Azijos virtuvės patiekalų. Tai ne tik labai vaikams įdomi veikla, bet ir naudingas užsiėmimas. Tai puiki proga susitvarkyti kelionių nuotraukas – bent jau mūsų vaikas labai mėgsta žiūrėti nuotraukas, vis prisimena, kur buvo ir ką matė. Dabar nuolat žiūrime kelionių laidas ir kelionių kulinarines laidas.
Aišku, geriausia kelionių ilgesį malšino kelionės Lietuvoje.
Labai smagu, kad šiuo metu yra tiek daug pažintinių knygų, skirtų įvairaus amžiaus vaikams. Nuo knygelių patiems mažiausiems, kuriose mokoma apie gyvūnus, gamtos objektus, iki knygų vyriausiems vaikams. Tėvams rekomenduojame pasidomėti pažintinėmis knygomis apie keliones ir lankytinas vietas.
Jei skaitote užsienio kalba, – pasirinkimas dar didesnis. Neseniai perskaičiau vieną be galo įdomią Nathional Georgraphic knygą „Gyvenimo kelionių tikslai“.
Nepamirškite ir stalo žaidimų, ypač su vyresniais vaikais. Jei mėgstate traukinius, kaip ir mes, puikus žaidimas – „Ticket to ride“. O kur dar žaidimai apie Lietuvą. Jų tikrai yra ne vienas.
Taip pat įdomiomis idėjomis dalinamės ir jų semiamės iš bendruomenės: skelbiame vaizdingiausių ir išskirtinių vietų konkursus su užduotimis, dovanojame pažintines knygas apie įdomiausias Lietuvos vietoves ir objektus, dalinamės virtualių turų po muziejus nuorodomis.
Gal dabar tinkamas metas mokytis kalbų, kad, pasibaigus karantinui, tai galima būtų išnaudoti praktiškai, keliaujant?
Turbūt karantinas yra puiki proga mums visiems padaryti tai ar išmokti kažko, kam visada neturėjome laiko ar vis paskubomis nepabaigdavome, nes atsirasdavo kitų veiklų. Kalbų mokymasis vienareikšmiškai, mano nuomone, yra tai, kas svarbu kiekvienam vaikui ir suaugusiam žmogui.
Kiekvienam rekomenduoju šiuo laikotarpiu, kuomet turime šiek tiek daugiau laiko ir mažiau socialinės bei kultūrinės veiklos, skirti laiko kalbos mokymuisi ar tobulinimuisi. Juk kalbų mokėjimas leidžia mums prisijungti prie pasaulinės bendruomenės, padeda keliaujant, leidžia įsilieti į vietinę kultūrą. Mes Motiejų, nors jis dar visai mažas, kelionių metu bandome išmokyti bent vieno dviejų žodžių ta kalba, kurioje šalyje esame. Aš užsienio kalbų pradėjau mokytis nuo šešerių metų, šiuo metu laisvai kalbu anglų ir prancuzų kalbomis, susikalbėti galiu dar keturiomis ir niekada nesigailėjau ilgų pamokų vakarais užsienio kalbų mokyklos kursuose. Šiuo metu tai man leidžia pasijusti pasaulio piliete. Planuojame nuo kitų metų jau ir Motiejų užrašyti į kalbų kursus.
Ką siūlo internetas? Ką asmeniškai atradote – galbūt pasaulio muziejų turus, gamtos vietų vizualizacijas?
Internetas – visagalis. Labai džiaugiamės, kad karantino metu ne tik pasaulio muziejai pristatė virtualias parodas, bet ir Lietuvos muziejai suskaitmenino savo turinį, ir dabar jaukiais vakarais galime pasidairyti po įdomiausius muziejus Lietuvoje sėdėdami ant sofos. Labai rekomenduojame apsilankyti virtualiuose turuose, kurie tikrai yra ne tik įtraukiantys bei įdomūs, bet ir naudingi mums ir mūsų vaikams.
Ar reikia su vaikais kalbėti apie ateitį, kada vėl keliausime?
Bendraudami su vaiku, visuomet stengiamės jam viską atvirai papasakoti. Taip elgiamės ir dabar. Vaikui pasakojome, kad šiuo metu yra virusas ir daug žmonių serga, todėl turime saugotis patys ir saugoti kitus.
Vaikui tikrai buvo sunku suprasti, kodėl negalime eiti į baseiną, skristi į kelionę, lankyti draugų ir elgtis įprastai. Nežinome, ar suprato ir dabar, bet stengiamės tai, ko negalime veikti ir pamatyti, – kompensuoti kita veikla. Vis primename, kad reikia dar šiek palaukti, ir galėsime važiuoti atostogų.
Manau, svarbu, ypač šiek tiek vyresnius vaikus, apsaugoti nuo perteklinės ir neigiamos informacijos, kurios tiek daug aplink mus. Bet svarbiausia turbūt, kad vaikas jaustųsi saugus.
Ką pasiūlytumėte prieš Kalėdas?
Šios žiemos šventės bus tikrai kitokios, ir labai svarbu tai suprasti, bei, manau, tinkamai tam pasiruošti.
Labai smagu, kad Lietuvos verslininkai labai gerai prisitaiko prie esamos ir greitai kintančios situacijos.
Daugelis renginių vedėjų šiuo metu siūlo Kalėdų Senelio vaizdo skambučius. Pasinaudokite šia proga, vaikams tikrai patinka. Švenčių laukimą tikrai gali pagyvinti Kalėdų Senelio laiškas, tikrai nemažai jų šiuo metu galima užsisakyti vaikams ir visai šeimai.
Leiskitės į žygius gamtoje, fotografuokitės ant gražiausių atodangų Lietuvoje, susikurkite kelionių fotoknygą, užsakykite vaikams dėlionę su gražiausia šeimos atostogų nuotrauka. Drauge sukurkite kelionių grojaraštį būsimoms kelionėms, su kiekvieno šeimos nario mėgstamiausia daina. Gaminkite eglutės žaisliukus, dekoracijas, leiskitės į mišką ir iš jo gėrybių papuoškite kiemą.
Idėja mamoms – pasiruoškite kelionėms reikalingų daiktų sąrašą, ateityje ruošiantis kelionėms tikrai pravers.
Idėja šeimai – aplankykite gyvūnų parkus visoje Lietuvoje, kurie yra draugiški vaikams. Jie gryname ore, tad tikrai saugu, o vaikams tai didelė pramoga – gali stebėti gyvūnus jų natūralioje aplinkoje, maitinti ir glostyti juos. Šį sąrašą galite rasti pas mus – Elnių spa, triušiukų ferma, safario parkai ir daugybę kitų.
Išnaudokite šį laikotarpį kaip galimybę, kaip nuotykį, pabūti daugiau laiko su šeima, o keliauti galėsime, tik reikia palaukti. Juk kuo labiau lauki, tuo labiau nori, tuo smagiau ir geriau būna sulaukus.
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai