Šie patarimai sukurti bendradarbiaujant su tėvystės specialiste Jessica Joelle Alexander ir vadovaujantis LEGO® ataskaitos „Žaisk gerai“ išvadomis.
- Meskite iššūkį savo mąstysenai
Pradėkite mesdami iššūkį savo mąstysenai. Žaidimas – ne tinginiavimas.
Žaidimas turi didžiulę naudą vaikams, šeimoms ir visuomenei. Tikėkite jais ir teikite pirmenybę žaidimams, kad ir kokie jie būtų – fiziniai, skaitmeniniai ar vykstantys abiejuose pasauliuose.
- Skatinkite laisvą žaidimą
Kuo mažiau struktūrizuotas ir prižiūrimas žaidimas, tuo jis malonesnis vaikui. Nurodykite kelias įkvepiančias kryptis, tačiau leiskite vaikui vadovauti veiksmui. Laisvas žaidimas, kuriam vadovauja pats vaikas, įgalina vaikus ir ugdo pasitikėjimą savimi, savarankiškumą ir savigarbą.
- Pradėkite nuo fizinių žaidimų
Truputis fizinių žaidimų gali padėti tėvams tinkamai nusiteikti žaisti, ypač po ilgos darbo dienos. Vos dešimt minučių veiklos, nuo kurios ima tankiau plakti širdis ir kyla juokas, padės šeimoms užmegzti ryšį, kuris būtinas šeimos žaidimams.
- Svarbiausia – įvairovė
Žaidimų būna įvairių: fizinių, kūrybinių, emocinių, socialinių, skaitmeninių ir pažintinių. Norint išsiugdyti platų įgūdžių spektrą, itin svarbu pusiausvyra ir įvairovė. Skatinkite vaiką rinktis iš įvairių multisensorinių žaidimo veiklų: aktyvaus socialinio žaidimo, interneto istorijų pasakojimo, vykstančio realiu laiku, kritinio mąstymo ir galvosūkių, fantazijų ir konstruktyvių žaidimų.
- Plaukite pasroviui
Plaukimas pasroviui – psichologinė būsena, kurioje atsiduriame, kai žaidžiame gerai. Mes pasidarome itin kūrybiški, prarandame laiko nuovoką, patiriame stiprų pasitenkinimą ir lengviausiai mokomės. Kai žaidimas klostosi lengvai ir be pastangų, atkreipkite dėmesį į tai, ką darote… ir kitą kartą žaisdami to darykite daugiau.
- Atkreipkite dėmesį į kūrybiškumą, o ne į netvarką
Daugumai mūsų patinka švarūs ir tvarkingi namai, tačiau tai gali reikšti, kad slepiame žaidimui būtinus reikmenis. Vaikai nemato netvarkos, jie mato stimuliuojančią aplinką, kurioje gausu priemonių, padedančių būti kūrybiškiems. Jei laikysimės šio požiūrio, bus lengviau palikti nesutvarkytus žaislus ir dailės reikmenis net tada, kai mūsų akys matys vien netvarką.
- Nebijokite klaidų
Jei Jūsų vaikas padaro klaidą, kai kartu žaidžiate internetu arba ką nors statote realiame pasaulyje, neliepkite jam jos iš karto ištaisyti, tegu pats susipranta. Paklauskite, kodėl jis ją taiso būtent taip, o ne kitaip. Padėkite, bet nenurodinėkite – šitaip padėsite ugdyti orientuotą į atsparumą ir augimą mąstyseną.
- Kvailiokite
Vaikams patinka matyti kvailiojančius tėvus. Kartu su vaiku išsirinkite tikrą arba įsivaizduojamą asmenį, filmo ar televizijos laidos veikėją ir jį suvaidinkite. Juokingi balsai, veido mimika ir fiziniai veiksmai padeda vaikui pasitelkti vaizduotę ir istorijų pasakojimo įgūdžius bei padeda Jums tyrinėti emocijas kartu ir geriau pažinti vaiko pasaulį.
- Suplanuokite šeimos žaidimo laiką ir jo laikykitės!
Vaikams patinka ko nors laukti, todėl kartu suplanuokite šeimos žaidimo laiką, net jei tai tebus 15 minučių prieš vakarienę. Leiskite jiems vadovauti – išrinkti planą, užkandžius, žaidimus, kuriuos žaisite, arba filmus, kuriuos žiūrėsite. Patys planuodami laiką jie taps kūrybiškesni ir lavins savo sprendimų priėmimo įgūdžius.
- Ruošą paverskite žaidimais
Visi – net vaikai – turime ruošos darbų, tačiau jie neprivalo būti nuobodūs. Kad būtų smagiau, paprasčiausiai galima įsijungti muziką ir dulkių valymą ar skalbinių lankstymą paversti šokių vakarėliu. Arba galite surengti varžybas – kas greičiau nukraustys stalą – ir ruoša taps brangiu laiku kartu.