Mes vasaras leisdavome „pas močiutę kaime“, o mūsų vaikai – kaimo turizmo sodybose.
Nors kaimai dabar modernūs, retai kur rasi lauko tualetą ar šulinį, susiruošti atostogauti į sodybą yra net labiau atsakinga, nei į viešbutį kurorte.
Skaitykite vaikų gydytojo dr. Algimanto Vingro patarimus.
Sodyba sodybai nelygu
Sodybų lygis gali būti nuo dūminės pirkios iki kempinski, todėl prieš važiuodami atostogauti išsiaiškinkite, kokius rasite patogumus.
Pagalvokite, ar sodyboje kokybiškas vanduo, ar turėsite kur vėsiai laikyti maisto produktus. Jei važiuojate į sodybą su mažais vaikais, namas, kuriame gyvensite, turi būti pakankamai šiltas, nes vasaros pradžioje ir pabaigoje naktys būna vėsios. Pasidomėkite ir tuo, kiek kilometrų iki artimiausio miestelio, vaistinės, poliklinikos.
Ir dar vienas patarimas – pasiskaitykite sodyboje jau viešėjusių žmonių atsiliepimus. Ar nėra pelėsio? Ar yra tinkleliai nuo uodų ant durų ir langų? Kokia patalynė? Yra sodybų, kur siūlo miegoti ant autentiškų grikinių čiužinių ar žąsies plunksnų pagalvių. Tai pateikiama kaip egzotika, tačiau vaikams netiks.
Saugi vaistinėlė
Į sodybą vykite tik su sveiku vaiku. Kad būtų ramiau, vežkitės saugią vaistinėlę – geriau tegul nieko neprireikia, tada parsivešite namo, negu blaškysitės, kai vaikas suviduriavo ar sako, kad skauda ausį.
Įsidėkite termometrą ir vaistų nuo temperatūros; skysčio žaizdelėms dezinfekuoti; pleistriukų; odos apsaugos priemonių – nuo saulės (prieš ir po), vabzdžių (taip pat prieš ir po); vaistų nuo pilvo problemų.
Galite įsimesti erkių traukiklį, jei turite. Pasiimkite vaistų nuo vaiko „achilo kulno“ – geriausiai žinote, kokia vaiko silpnoji vieta, gal jis greitai susloguoja, pasigauna ausų uždegimą ar yra alergiškas.
Kai ką reikia padaryti prieš
Į sodybą vežtis vaiką, kuris nepaskiepytą nuo erkinio encefalito –didelė rizika, nes turėsite jį laikyti aprengtą nuo galvos iki kojų ir tik ant patiesaliuko. O vaikas tikrai norės „eiti į žoles“.
Kitas namų darbas – bent 1–2 savaites iki atostogų duokite vaikui probiotikų. Gerosios bakterijos – kaip žarnyno vitaminai, jie tarsi sustiprina ir užgrūdina virškinamąjį traktą, tada mažiau pavojaus, kad vaikas suviduriuos.
PILVUKO SOS
Vanduo ir pienas
Prieš išvykdami į sodybą pasirūpinkite, kad ten būtų kokybiško geriamojo vandens. Šulinio vanduo vaikui netinka, nes gali būti užterštas nitratais. Suaugusieji gali gerti šulinio vandenį, jiems nieko nenutiks, tačiau kūdikiai ir maži vaikai labai jautrūs nitratams, gali net apsinuodyti.
Paprasčiausia nusipirkti keletą geriamojo vandens pakuočių.
Neskubėkite pirkti pieno iš kaimo prekeivių. Nepatariama vaikui duoti pieno, jei galvijai ganomi prie kelio, nes piene susikaupia sunkiųjų metalų ir kitokių toksinių medžiagų. Ožkų pienas tik tada vertas pinigų, kai ožkos auginamos ekologiškai. Neduokite vaikui nevirinto pieno, nes per nevirintą pieną galima užsikrėsti erkiniu encefalitu ir žarnyno infekcinėmis ligomis.
Svetimi šuniukai ir kačiukai
Neleiskite vaikui niurkytis su nepažįstamais, priklydusiais šunimis, katėmis. Pirmiausia – dėl to, kad šie gali įkąsti, įbrėžti. Šunys dažniau įkanda vasarą. Išmokykite vaiką negąsdinti šuns bėgant prie jo, netampyti už uodegos. Jei artinasi nepažįstamas šuo, – pamokykite vaiką ramiai stovėti, nežiūrėti šuniui į akis, nes tai gali gyvūną išgąsdinti, ir dėl to jis gali pulti.
Svetimų šunų bei kačių reikėtų vengti ir dėl užkrato pavojaus, niekas nežino, kokias ligas jie nešioja. Taip pat verčiau neleisti vaikui glostyti sodyboje gyvenančių gyvulių ir paukščių.
Kaimiškas maistas
Iš nežinomų pardavėjų nereikėtų pirkti gražiai atrodančių rūkytų mėsos produktų – kad mėsytė būtų gražesnė, ją „gardina“ nitratų turinčia salietra. Maistui gaminti (jei jo po to termiškai neruošiate) nevartokite žalių kiaušinių, nes galite užsikrėsti salmonelioze.
Nors ir labai norisi pailsėti, ruoškite tiek maisto, kiek iškart suvalgysite kartu su vaiku.
Švarus kiemas
Atvykę apsidairykite, ar švaru, saugu vaikui vaikščioti basam, žaisti su smėliu. Atliekų duobės, kompostas ir kūdros būtinai turi būti taip atitvertos, uždengtos, kad vaikas prie jų neprieitų.
Jeigu sodyboje yra smėlio dėžė, ji turėtų būti dengiama dangčiu, kitaip geriau vaiko ten neleisti – ypač jei sodyboje yra kačių ar šunų, nes smėlis gali būti užsikrėstas kirminų kiaušinėliais, toksoplazmomis. Toksoplazmas platina katės, ypač – maži, iki 6 mėnesių, kačiukai.
Smėlio dėžėse galima užsikrėsti ir grybeline liga mikrosporija.
Skanumynai iš lysvės ir gėlių darželio
Neleiskite vaikui ragauti tiesiai iš lysvės nenuplautų daržovių, uogų, ypač, jei jų įsigijote kaimo sodybose, nes nežinote, kuo daržas buvo tręštas ir kokios cheminės medžiagos naudotos augalų apsaugai. Neleiskite ragauti bet kokio maisto nenusiplovus rankų. Neduokite valgyti sutręšusių arba širšių pažeistų vaisių, nors jie atrodytų skanūs ir sultingi.
Stebėkite, kad vaikas neprisiragautų žolių ar gėlių. Kuo karštesnė vasara, tuo didesnis nuodingųjų augalų toksiškumas. Pavojingi yra šie dekoratyviniai augalai: žalčialunkis, uoginis kukmedis, sausmedis, dėmėtoji mauda, ožekšnis, ligustros vaisiai, meškytė, vilkauogė. Ypač nuodinga yra nuokana, iš kurios stiebų vaikai mėgsta pasidaryti šaudykles ir vėliau iš jų šaudyti. Apsinuodyti galima drignėmis ir durnaropėmis, šunvyšnių, putinų, bulvių uogomis, pomidorų lapais. Gana pavojingi yra šeivamedžiai, rododendrai, balandos.
Kiti sodybos reikaliukai
Budriai stebėkite mažylius net tada, kai jie maudosi pripučiamuose baseinėliuose. Iki 2 metų vaiko koordinacija yra menka ir jis paslydęs net 20–30 cm gylio baseinėlyje gali nesuprasti, kaip atsistoti.
Baseinėlis mažyliui toks pat pavojingas kaip ir didelis vandens telkinys. Kai tik maudynes baigsite, iš baseinėlio vandenį išpilkite.
Besivažinėjančiam dviračiu vaikučiui sekite šalmą. Kai lauke šilta, vaikai nenori segėti šalmų, tačiau nenuolaidžiaukite.
Gerai apžiūrėkite visą sodybos teritoriją. Izoliuokite nuo vaiko toksines medžiagas, pavyzdžiui, trąšas augalams, į saugią vietą sudėkite sodo instrumentus, pjūklus, kirvius, vielą, virves ir kitus panašius daiktus. Sudaužytas stiklas, vinys, netašytas medinis rąstas – paprastos sodo smulkmenos gali sugadinti atostogas. Vaikui dažnai net į galvą neateina apeiti pavojingą objektą ar peržengti per jį. Įsitikinkite, kad vaikas negali atidaryti vartelių ar pralįsti pro tarpą tvoroje ar gyvatvorėje.
Ką veikti su vaiku sodyboje
Įrenkite vaikų žaidimo erdvę. Žaidimams galite skirti vietelę po medžiais, suteikiančiais pavėsį, bet praleidžiančiais saulės spindulius. Patieskite patiesalų, išneškite žaislų, sėdmaišių.
Suręskite vaikišką namelį. Tai gali būti pirktas plastmasinis ar savadirbis namelis arba net paprasčiausia palapinė. Bet kurio amžiaus vaikai vertina galimybę pabūti po pastoge.
Pakabinkite sūpynes. Jeigu jas perkate parduotuvėje, įsitikinkite, kad gaminys turi sertifikatą.
Įtaisykite krepšinio įrangą. Ir berniukai, ir mergaitės, net patys mažiausi, su malonumu mėtys kamuolį į krepšį. Krepšinio lentą pritvirtinkite ne didesniame aukštyje kaip vaiko ūgis, padaugintas iš dviejų.
Pagalvokite apie baseiną. Optimalus sprendimas – 1–1,5 metro skersmens baseinas. Kad mažylis nepaslystų, jo dugne padėkite guminį kilimėlį.
Nusipirkite hamaką. Mažiems vaikams rinkite hamakus iš plokščių virvelių, nes jos mažiau įsirėžia į kūną. Patogumui galima padėti sandarų minkštą kilimėlį. Kasdien patikrinkite, ar hamakas tvirtai kabo.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai