Vaikai valios pastangomis nekontroliuoja atsako į odos niežėjimą, todėl nusikaso dėl įvairių priežasčių: įgėlus uodui, sudirgus odai ar paūmėjus odos uždegimui. Nors iš pirmo žvilgsnio, vaikai labiau turėtų kasytis vasarą (dėl sugėlimų), tikrasis kasymosi pikas būna antroje žiemos pusėje, laukiant šildymo sezono pabaigos.
Pagrindinė priežastis – odos uždegimo paūmėjimas. Kasmet Lietuvoje gimsta apie 4 500 vaikų, kuriems bus nustatytas atopinis dermatitas (20 proc. vaikų).
Nors liga valdoma, ji turi pikus, vienas jų – šildymo sezono pabaiga, kai oda jau būna išsausėjusi ir dehidratuota nuo sauso patalpų oro, temperatūrų kontrasto, žvarbos ir pavargusi nuo drabužių gausos ir net nuo didžiųjų metų švenčių. Kaip konstatuoja pediatrai: Kalėdos ir Naujieji metai yra pozityvus metų laikotarpis, bet pasižymi išaugusiu alerginių ligų skaičiumi. Tuo metu vaikai suvalgo ypač daug šokolado, mandarinų, saldainių ir kitų skanėstų, o ir tėvai per šventes praranda budrumą: ne taip atidžiai stebi alergiško vaiko mitybą. Rezultatas – odos uždegimo paūmėjimas, kuris turi tendenciją įsisiūbuoti, – prasidėti nuo mažo lopinėlio ir išplisti net visame kūne.
Atminkite, kad atopinė oda yra plonesnė, sausesnė, todėl yra labai pažeidžiama, ypač kasantis.
Ką daryti, kad mažiau kasytųsi. Uždegimo apimtas vietas paprastai visuomet lydi niežulys, todėl vaikas kasosi, ypač naktį. Patarimai, deja, yra bendrojo pobūdžio, nes niežėjimas yra odos uždegimo palydovas.
Tėvai mažesniems vaikams nakčiai mauna medvilnines pirštines ar net prilaiko rankytes.
Svarbu trumpai nukirpti nagučius, dažnai plauti rankas, kad vaiko panagės būtų švarios. Kitaip kasymasis gali sukelti dar didesnių problemų: odos uždegimas dėl atsiradusių pažeidimų, patekus infekcijai, paprastai perauga į egzemos fazę. O tai jau yra odos liga, reikalaujanti ypatingų gydytojų ir tėvelių pastangų.
Jei niežulys pradeda kamuoti dėl odos išsausėjimo, vadinasi, reikia maitinančių emolientų ir priemonių jos drėgmei palaikyti. Taip pat prausimui naudoti aliejingas priemones, atsisakyti šarminių muilų, leisti odai pakvėpuoti, tai yra pabūti be drabužių, neuždengtai.
Niežtinčios odos plotus ramina vėsūs kompresai.
Reikėtų vengti karščio ir drėgmės, šiurkščių dirginančių drabužių, lovatiesių.
Niežtinčią sritį tapšnokite, spaudykite, bet ne trinkite ar kasykite nagais.
Nevilkite vaikui aptemptų drabužių.
Besikasančio vaiko dėmesį galima nukreipti žaidimais, kuriuose būtų užimtos rankos.
Naktį pasireiškęs niežėjimas sutrikdo ne tik vaiko, bet ir kitų šeimos narių miegą ir poilsį. Jeigu nemiega vaikas, nemiega ir visa šeima. Todėl iš vakaro kruopščiai atlikite visus odos priežiūros ritualus.
Ką daryti, kai nusikasė. Atopinė, sausa oda turi savo priežiūros taisykles, kurias tėvai puikiai išmano. Paūmėjimų metu uždegimo pažeistos vietos gydomos specialistų rekomenduotais tepalais, pagerėjimų metu nepamirškite emolientų. Bet jei vaikas odą nusikaso iki žaizdelių, reikia nedelsiant jas užgydyti, kad neišplistų infekcija. Tuomet jums padės priemonės, skirtos žaizdoms, pavyzdžiui, hidrokoloidinis gelis su sidabru, kuris operatyviai susidoros su atsiradusia odos problema.
Nukasyta oda yra atviri vartai infekcijai, o jai patekus gali reikėti papildomo gydymo, net ir antibiotikais. Todėl pirmiausia „gesinkite gaisrą“ – išgydykite nudraskymus, o tada tęskite gydymą įprastomis priemonėmis nuo atopinio dermatito.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras