Pastaruoju metu daug dėmesio skiriama cukrui – kad jo reikia mažinti, atsisakyti saldumynų, iš valgiaraščio visai išbraukti desertus. Tačiau ar įsivaizduojame vaiką, kuris užaugo be šokolado? Mėgstamų ledinukų? Kuris per Kalėdas negavo saldainių maišelio?
Tikriausiai nereikia mestis į kraštutinumus, geriausia ieškoti balanso tarp to, kas sveika, ir to, ir kas mus džiugina. O svarbiausia nepamiršti pagrindinės taisyklės: „Viskas su saiku“. Laikydamasi tokio požiūrio, vilnietė Grėtė Lideikė atidarė parduotuvę „Skonio pastelė“, kurioje prekiauja kokybiškais gurmaniškais produktais ir skaniomis dovanomis.
Įdomi Grėtės patirtis – ji nuosavo verslo ėmėsi ieškodama būdų, kaip suderinti mažų vaikų auginimą ir ėjimą į darbą.
Du beveik pametinukai
Grėtės šeimoje auga du vaikučiai – ketverių Beatričė ir dvejų Dovydas. Gimus vyriausiajai, nė kalbos nebuvo apie greitą grįžimą į darbą, nes visa diena būdavo skirta tik vaiko priežiūrai. Beatričė – jautresnis vaikas, dažnai verkdavo, neramiai miegodavo, tad Grėtė negalėjo net įsivaizduoti, kaip kitos mamos dar suspėja kažką nuveikti be vaiko auginimo. Artėjant antrajam dukrytės gimtadieniui, reikėjo apsispręsti, ar mama grįžta į darbą. Kadangi norėjo daugiau vaikų, nutarė padovanoti Beatričei broliuką arba sesutę. Kaip Grėtė juokauja, ko vargti su vienu, geriau iškart su dviem. Kitas svarbus dalykas, kad tikrai norėjo žaidimų draugo pirmagimei.
Gimęs Dovydas parodė, kad motinystė gali būti ir visiškai be streso. Jis daug miegodavo, buvo iš tų ramių vaikų, kuriuos „kur padėsi, ten ir rasi“. Taigi po pusės metų Grėtė ėmė galvoti, ką čia tokio dar nuveikus, nes jėgų, laiko, o svarbiausia –vidinio poreikio įprasminti save netrūko. „Mamos, augindamos vaikus, dažnai pasiilgsta įvertinimo už konkrečiai padarytus darbus, nes vaikas vakare juk nepadėkos, kad jį visą dieną prižiūrėjai. O dirbdamas darbe tu matai konkrečiai atliktus darbus ir rezultatus,“ – sako Grėtė.
Iki vaikų gimimo ji dirbo vienoje didelėje įmonėje, buvo atsakinga, kad produktai patektų į prekybos tinklus. Tas darbas jai patiko, tik norint dirbti gerai, reikia atiduoti visą save, kartais likti ir po darbo valandų, o kas bus su vaikais? O kai jie sirgs? Derinant mamos karjerą ir darbą, norėjosi rasti tokį sprendimą, kuris padėtų tai suderinti. Ir tada prisiminė seną svajonę sukurti šeimos verslą.
Tėvų verslo pavyzdys
Grėtė sako, kad jau mokykloje jai visi pranašavo verslininkės ateitį, nes moksleivė sugebėdavo užsidirbti nuosavų pinigų. Per vasaras ji talkindavo smulkius šeimos verslus turintiems tėvams.
Ekonominės krizės metu tėvų verslas sustojo – sugalvojo prekiauti maistu. Grėtė prisimena, kad jai augant šeimoje visada būdavo medumi užpiltų riešutų, kartais dar pagardintų imbieru, nes toks patiekalas ir labai skanus, ir vertingas. Saldumynus dievinantis tėtis pasiūlė gaminti ir pardavinėti tai, ką visada labai mėgo patys, – „Riešutainius“. Mama pagamino pirmuosius šešis stiklainiukus su gražiai sudėliotais ir medumi užpiltais riešutais, nunešė į vieną žinomą parduotuvę pasiteirauti, ar domintų tokia prekė? Visus šešis stiklainiukus pirkėjai nupirko per valandą. Taip įsisuko „Riešutainių“ verslas, kuriame dirbo ir tada jau studentė Grėtė. Tačiau audito specialybę įgijusi mergina norėjo pabandyti kilti karjeros laiptais. Svajojo, kad būtų įdomu dirbti moderniame stikliniame biure, kuriame – šiuolaikiškas darbo stilius, darbuotojų motyvavimo renginiai ir neribotos tobulėjimo galimybės. Praėjusi atranką, buvo priimta į banką. O čia vos ne pirmomis savaitėmis suprato, kad tas darbas tiesiog ne jai…
„Gaudavau pastabų, kad daug kalbu, o man labai svarbu bendrauti su žmonėmis. Supratau, kad tokia darbo vieta ne man. Išdirbau beveik metus, o tada radau darbą, kuris man tiko, – didelėje ir šiuolaikiškoje įmonėje, komercijos skyriuje, kur mokėjimas ir noras bendrauti su žmonėmis laikomas ne trūkumu, o privalumu“, – pasakoja Grėtė. Čia dirbti patiko ir sekėsi, bet tada tapo mama…
Parduotuvėlė, kokias galime rasti Prancūzijos gatvelėse
Parduotuvėlės, į kurias skuba italai, graikai, prancūzai, kas rytą eina pirkti kruasanų ar daržovių iš nuosavo sklypo. Tai atrodo taip romantiška, bet ar įgyvendinama šiais didžiulių prekybos centrų laikais ir Lietuvoje?
Pradėjusi svarstyti apie nuosavą verslą, dviejų vaikų mama Grėtė pirmiausia ir pagalvojo apie tokią parduotuvėlę. Galbūt iš pradžių internetinę – prekes galima būtų supakuoti ir išsiųsti vakarais, kai iš darbo grįžta vyras, arba savaitgaliais. Tik reikėjo sukurti parduotuvės koncepciją, kuo ji prekiaus. Kol padėjo tėvams „Riešutainių“ įmonėje, Grėtei teko ne kartą dalyvauti tarptautinėse maisto parodose. Ji visada prisirinkdavo vizitinių kortelių, lankstinukų iš įmonių, gaminančių maisto produktus. Dabar atsirado proga jas išsitraukti ir užmegzti kontaktus. Nors pagrindiniai partneriai jau yra, bet Grėtė nuolat ieško naujų produktų iš viso pasaulio. Ir vos radusi, juos atveža į Lietuvą.
„Kai nusprendi imtis verslo, visada svarstai, ar tai bus kam nors reikalinga? Regis, dabar maisto pasiūla milžiniška, ar kam nors rūpės siūlomas kokybiškas šokoladas ir gardžios dovanos? Bet paskui pamatai, kad mieste daugybė grožio salonų, ir visi jie randa savo klientų, daug prekių, kurios kiekviena atranda savo pirkėją. Surizikavau ir atidariau kokybiškų gardumynų parduotuvę „Skonio pastelė“. Šį rugsėjį atšvęsime pirmąjį jos gimtadienį. Iš pradžių joje dirbau kartu su Dovydu – pasiimdavau vaiką su savimi, per pertraukas eidavome į lauką pasivaikščioti, turėjau net lentelę „Dirbanti mama“, kad pirkėjai būtų tolerantiški. Paskui keletą mėnesių su Dovydu namuose likdavo senelis – mano tėtis, kuris gyvenime išbandęs visokių veiklų, bet, kaip juokauja, niekada iki tol nedirbęs aukle. O kai Dovydui suėjo metai su puse, išėjo į darželį, kuriame labai lengvai adaptavosi, tad darbui galiu skirti daugiau savo laiko. Verslas auga, viena iš sėkmės paslapčių – artimieji, kurie padeda ir palaiko“, – sako ji.
Gardumynai, kurie skirti dovanoti
Grėtės nuomone, gabaliukas gero šokolado gali sukurti kasdienybės šventę. Geriau saldumynų valgyti nedaug, bet kokybiškų. Į tokias – aukštesnės kainos ir kokybės prekes – ir orientuota jos „Skonio pastelė“. Nemažą asortimento dalį sudaro dovanoti skirti skanėstai iš Lietuvos, Italijos, Belgijos, Prancūzijos ir kitur. Produktai atrinkti, galvojant apie jų estetinį vaizdą, kad būtų malonu pradžiuginti save ar artimuosius, kolegas, darbuotojus. Kokybiškas šokoladas, arbata ar kava – ir dovaną jau turi! Viena iš pagrindinių linijų yra itališki saldainiai metalinėse dėžutėse, kuriuos labai greitai pamėgo „Skonio pastelės“ klientai. O kur dar gardumynai iš Sicilijos – sausainiukai su pistacijomis ar net vienas kilogramas sausainiukų nuostabioje metalinėje dėžutėje. Estetiškai supakuota dovanų dėžutė su saldumynais ar gurmaniškomis užtepėlėmis pradžiugins bet kurį.
„Stebiu, ką mėgsta lietuvių pirkėjai, todėl nuolat ieškau įdomių ir skanių produktų. Parduotuvėje galima rasti riešutų, avižinių batonėlių, kavos, prancūziškos rankų darbo arbatos ar nealkoholinio aperityvo, pono makarono liniją (itališka pasta, prieskoniai, alyvuogių aliejus). Parduotuvės asortimente taip pat yra ir vaikiškų gardėsių: natūralių itališkų vaisinių ledų be pridėtinio cukraus, natūralių vaisinių guminukų ar tiesiog razinų smagiose vaikiškose dėžutėse ir sausainių be 14 pagrindinių alergenų – manau, tokia produkcija aktuali daugeliui alergiškus vaikus auginančių šeimų“, – pasakoja verslininkė.
Kai gatvėje sveikinasi žmonės
Grėtė sako, kad kartais pasijunta kaip ta filmų herojė, mat su ja, einančia gatve, jau sveikinasi nuolatiniai pirkėjai. „Sveiki, Grėte iš „Skonio pastelės,“ – ne kartą išgirsta gatvėje. Į jaukią parduotuvėlę pirkėjai sugrįžta nusipirkti patikusio produkto arba pabandyti siūlomų naujienų. Kartais užsuka tiesiog pasisveikinti ir paplepėti.
Turėdama nuosavą verslą, Grėtė į jį eina kaip kitos moterys į SPA ar jogos studiją – čia ji mėgaujasi kiekviena praleista minute. Šeimos verslo vertybėmis pagrįsta veikla leidžia derinti darbą ir motinystę, o galimybė bendrauti su žmonėmis darbą daro įdomų.
Ginta Liaugminienė
Susiję straipsniai