Mama Giedrė pati paskambino į redakciją. „Gal įdomu – aš auginu kūdikį milžiną. Pusės metų jis svėrė 11 kg, nors valgo tik mano pieną
Nuo ko priklauso kūdikio svoris, juk visi valgo vienodą maistą – mamos pieną – o svorio priauga nevienodai?“
LIEPĖ NEPRIAUGTI NĖ GRAMO…
Pirmiausia pakalbinome Giedrę.
Papasakokite, kiek svorio vaikutis priaugo 1, 2, 3, 4, 5 ir 6 mėnesiais?
Emilis gimė 4 kg 110 g, 54 cm (kai grįžome iš gimdymo namų, svėrė 3 990 g).
1 mėn. svoris – 5 kg, ūgis – 57 cm;
2 mėn. svoris – 6 kg 500 g, ūgis – 61 cm;
3 mėn. svoris – 8 kg, ūgis – 64 cm;
4 mėn. svoris – 9 kg 100 g, ūgis – 67 cm;
5 mėn. svoris – 10 kg 100 g, ūgis – 70 cm;
6 mėn. svoris – 11 kg, ūgis – 71 cm.
Kai tik Emilį parsivežiau iš gimdymo namų, net nepagalvojau apie tai, kad jis taip greitai ir toks didelis gali užaugti. Atrodė, kad visąlaik toks mažas ir bus. Tačiau drabužėliai – pats geriausias rodiklis, kad vaikas sparčiai auga, kai matai vaikutį kasdien. Emilis iš tikrųjų augo akyse: jau, žiūrėk, pižamytė, kurią vilkau prieš savaitę – maža, jau reikia atidėti kiton krūvon…
Gerai, kad turime tetą Amerikoje, tad palepina drabužėliais ir pirkti tiek daug visko nereikia.
Vaikučio svoris didėjo palaipsniui, todėl aš ir nepajutau to staigaus svorio užaugimo. Tik pati tapau stipresnė, raumeningesnė, nes vaiką norisi glausti, nešioti, nors jis ir sunkus. Kaip gi kitaip? Juk kūdikis toks lauktas. Vis dėlto nuolat 12 kg tampyti kartu – tai ir sportas, ir figūros palaikymas. Juokas juokais, bet vienu metu taip nugara buvo suskaudusi, kad net atsikelti negalėjau. Na bet masažistė pamokė, kaip taisyklingai kelti svorį, išvengiant nugaros traumų. Dabar vėl smagiai nešioju savo pirmagimį.
Gal Jūsų vaikutis greitą svorio augimą paveldėjo iš Jūsų arba iš tėčio?
Aš gimiau neišnešiota, 8 mėnesių, tikrai nebuvau labai didelė: svėriau 3,8 kg. Mano mama iš tikrųjų labai stengėsi dėl manęs – mane maitino iki 9 mėnesių, darė mankšteles, gal dėl to užaugau tokia „liepa“ esu savo šeimynoje aukščiausia. Pradinėse klasėse visada tekdavo per mankštas salėje stovėti pirmai, tad tai nebūdavo pats maloniausias dalykas.
O mano vyras buvo milžinas. Pasak anytos, kai mano vyras buvo mažas, jo kojytės buvo tarsi pripūstos, batukus sunkiai rasdavo nupirkti, nes pėdutė buvo putli… Praeiviai norėdavo paliesti šlaunis, nes jos tokios jaukios… Anyta pasakojo tokią istoriją, kad viena bobutė, pamačiusi tokį didelį ir nekalbantį vaiką (mano vyrą) vežime, palaikė nebyliu, nes tas vaikas šnekinamas nekalbėjo – jam dar kalbėti ginkdie buvo gerokai per anksti…
Ką dėl spartaus svorio augimo sakė pediatrė?
Kai šeštą mėnesį atėjome svertis ir matuotis, mūsų pediatrė paklausė, kuo aš savo kūdikį maitinu ir daugiau liepė nebepriaugti nė gramo. Diskutavome, kuo vaiką pradėti primaitinti (nes iki šešto mėnesio maitinau tik savo pienu), kad nebūtų vėliau problemų dėl nutukimo, kaip skatinti vaiką judėti ir panašiai.
Galbūt vaikutis tiek daug priaugdavo, kad be paliovos valgė?
Kadangi kūdikį iki 6 mėnesių maitinau tik savo pienu, tai iš pradžių negalėjo būti ir kalbos apie valgymo režimą. Pats Emilis rėžimą susitvarkė, kai jam sukako 3 mėnesiai. Susigyvenus kartu su vaikučiu, pradedi jausti ir suprasti kiekvieną jo išleidžiamą garselį: ar jam pilvelį pučia, ar jis jau valgyti nori, ar trokšta tiesiog mamos artumo, prisiglaudimo, saugumo.
Emilis pirmais mėnesiais valgydavo kas 2-3 valandas, o naktį ilgiausiai be maistelio išmiegodavo 5 valandas. Prabudęs pažįsdavo krūtį ir ramu. Pažįstamos mamos sakydavo, kad nakčiai duočiau mišinio, neva jis sotesnis, ir vaikas ilgiau išmiegos neatsibudęs. Daviau mišinio kartą prieš naktį – tas pats. Vaikutis pabudo lygiai taip pat, kaip būtų pabudęs ir nuo mano pieno. Nepasiteisino. O kad mano pienas sotus, įrodė priaugti kilogramai.
Nakties metu kartais pabusdavo valgyti 2, kartais 3 ar 4 kartus.
Gal labai ilgai žindo, todėl persivalgydavo?
Labai ilgai mano sūnus krūties nežįsdavo. Po 10-15 minučių jau duodavo suprasti, kad viskas, pasisotino.
Gal vaikutis – tinginys, nenori judėti ir dėl to tunka?
Vaikutis tikrai ne tinginys, o labai norintis bendrauti. Jau nuo 4 mėnesio pats lovytėje stovėdavo stipriai įsikibęs į pagaliukus… Stovėti – pats mėgstamiausias jo užsiėmimas. Vartydavosi, viską darė taip, kaip priklauso pagal visus medicinos reikalavimus ir net daugiau. Niekada atėjus pas gydytoją negavome dėl „kažko nedarymo“ pastabų. Atvirkščiai, net pagirdavo, kad yra pavyzdinis vaikas, kad būtų galima rodyti studentams. Berniukas labai anksti pradėjo laikyti galvą.
Pamenu, kai atėjo Kristina Kirijenko (iš Šemetos sveikatingumo mokyklos) rodyti mankštelių (tada Emiliui buvo 3 savaitės) nustebo, kad labai stiprus vaikas. Ne tik stipriai nulaiko galvą, bet ir kūdikio refleksai, tokie kaip žingsniavimas, nuo pat gimimo buvo stipriai išreikšti. Jis tikrai nėra storas, tiesiog „sveikai atrodantis“, raudonžandis mielas, mažas vyrutis.
Kaip dabar svoris stabilizavosi? Ar tai sutapo su primaitinimu? Ką berniukas dabar valgo?
Arba tai sutapimas, arba tikrai tiesa, kad berniuko svoris stabilizavosi, kai pradėjome primaitinti – jau septintą mėnesį priaugo tik 0,5 kg – mažiausiai nuo pat gimimo. Emilis labai geras vaikas, keistai reagavo į naują maisto tekstūrą, visaip juokingai vaipėsi… Pradėjome nuo kūdikiams skirtų košių, ypač mėgsta ryžių purė ir kukurūzų košę. Daržoves mėgsta, bet ne taip labai, kaip košeles. Iš pačių pradžių davėme tik po kelis šaukštelius košių paragauti, o dabar jau valgo „net ausys linksta“.
Vis dar žindau kūdikį pati, nes labai puikiai sekasi tai daryti. Manau, tam ir duotos tos motinystės atostogos, kad atsiduotum kūdikiui ir pajaustum pilnavertį motinystės džiaugsmą.
Ką ypatingo žindydama valgėte pati? Gal mėgote riebiąsias chalvas, todėl ir pienas buvo riebus?
Berniukui nuo 3 savaitės buvo tarsi odos dermatitas (pasireiškė aplink auseles), todėl labai griežtai sureguliavau savo mitybą.
Nevalgiau nei chalvų, nei kitų alergizuojančių produktų. Alergologės padedama pasirinkome produktus, kuriuos galiu valgyti, ir tų produktų tikrai nebuvo labai daug… Kaip dabar pamenu, gulėdavo ant stalo iš kaimo parvežti obuoliai, pomidorai, seilė tysta, o aš jų negaliu valgyti.
Pasirodo, kad net mano mėgstami grikiai yra alergizuojantys…
Kiek pati sveriate – ar esate liekna, ar pilna?
Aš pati niekada nebuvau pilna. Visad į lieknumą. Skaičiuojant kūno masės indeksą, dar turėčiau net kelis kilogramus priaugti…
Kaip Emilis atrodo šalia bendraamžių?
Kadangi gyvename Vilniaus senamiestyje, mūsų mėgstama pasivaikščiojimų vieta – Jaunimo sodas. Ten visad sutiksi daug mamyčių, ten jos jau viena kitą pažįsta, sveikinasi, kitų vaikučius apžiūri, dalinasi džiaugsmais ir vargeliais. Būdavo, pasilabina su mano sūnumi, visada visų nuostabos kupinos akys „kuo tu jį maitini“, „na ir dičkis“… Kartą sutikome parke strikinėjančią mergaitę, kuri 2 metų svėrė tiek pat, kiek mūsų 4 mėnesių sūnus. Mano draugės bendraamžio berniuko ir mano sūnaus plaštakas sulyginus, Emilio vos ne dvigubai didesnės…
RIEBUS MAMOS PIENAS IR KITI MITAI
Kiek per mėnesį turėtų priaugti krūtimi žindomas kūdikis, kuris nevalgo jokio papildomo maisto?
Tik žindomas, kai valgo ir geria tik mamos pieną be jokių kitų skysčių (ir be vandens) normaliai augdamas pirmąjį gyvenimo mėnesį kūdikis gali priaugti 600-800 g, rečiau – 1 000 g ir daugiau. Kiekvieną gyvenimo mėnesį skirtingas kūdikis priauga vis kitą gramų skaičių ir tai yra natūralu. Sparčiausiai žmogus auga 2-4 gyvenimo mėnesį, vėliau augimas lėtėja. Kiekvienas kūdikis, kai jis gauna pakankamai jo organizmui reikalingų įvairių medžiagų, auga jo genuose užprogramuota tvarka, kokią paveldėjo iš 4 savo senelių ir 2 tėvų, o neretai ir iš prosenelių, todėl yra pavienių kur kas lėčiau ar greičiau augančių kūdikių.
Žmogaus augimas – sudėtingas procesas, kurį irgi lemia maisto kokybė, jo įvairumas, priežiūros kokybė, polinkis sirgti (dažniau sergančių augimo tempas yra lėtesnis). Kūdikiui augant, jo augimo tempas lėtėja – kuo kūdikis vyresnis, tuo mažiau jis priauga per mėnesį. Kūdikio augimo tempo lėtėjimas nepriklauso nuo kūdikio gimimo svorio.
Kodėl vienas kūdikis valgydamas tik mamos pieną priauga tiek svorio, kaip Emilis, o kitas – vos 600 g per mėnesį?
Ne visi žmonės yra vienodi – vieni smulkesni, kiti stambesni, vieni žemesni, kiti aukštesni. Kiekvienų galutinis ūgis ir augimo tempas yra užprogramuotas genuose. Maistas irgi turi įtakos augimui. Kūdikis, priklausomai nuo amžiaus, turi gauti maistą, kurį jo organizmas sugeba pasisavinti. Jeigu mažylis gauna maistą, kurio atitinkamame jo augimo tarpsnyje organizmas yra nepajėgus suvirškinti, apie svorio augimą negali būti nė kalbos. Apie tai, kokio amžiaus kūdikiams koks maistas tinka, galima rasti žurnalų puslapiuose, vaikų auginimui skirtose knygose, apie tai kalba gydytojai ir slaugytojos. Jei mažylis gauna pagal amžių jam netinkantį maistą, kenčia virškinamasis traktas. Mokslininkai ir gydytojai praktikai pripažino, kad kūdikio storumas nėra jo sveikatos rodiklis.
Ką čia lemia mamos mityba? Ar kaloringą maistą valgančios mamos pienas – riebesnis, sotesnis?
Kiekvienos motinos pienas, kaip ir jos kūdikis, yra unikalūs. Gamta taip suderino, kad organizmas į pieną atiduoda ir tas medžiagas, kurios yra susikaupusios moters organizme, nepriklausomai, ar ji jų gauna su maistu. Kai mama kasdien su maistu pati negauna kuo įvairesnių maisto medžiagų, kenčia jos organizmas. Vienų maisto medžiagų kiekis motinos piene priklauso nuo mamos maitinimosi, kitų – nepriklauso. Bet kokiu atveju mama turi maitintis visavertiškai. Vis dar manoma, kad kuo motina riebiau valgys, tuo esą bus geriau. Tai mitas. Kūdikį žindanti motina turi valgyti kuo įvairesnio ekologiškai neužteršto maisto ir gerti švaraus vandens.
Chalva pieno nepadaugins, be to, ne visos mamos vienodai gerai toleruoja riešutus, kurių chalvoje yra gausoka. Troškinimas užvalgius daugiau saldumynų irgi neskatina motinos pieno išsiskyrimo ir negerina jo kokybės. Būtina atsisakyti nuomonės, kad motinos pieno riebumas yra kūdikio svorio augimo rodiklis. Tai irgi mitas.
Kiekviena žindančioji kasdien turi valgyti kuo įvairesni maistą tiek kiek ji nori ir gerti tiek, kad nejaustų troškulio.
Ką patartumėte, jei kūdikis, maitinamas mamos pienu, priauga labai daug svorio? Gal mažinti maitinimų skaičių? Nebemaitinti naktį? O ką tada duoti – vandenį?
Nedaryti nieko, leisti pačiam kūdikiui valgyti tada, kada jis nori (nepriklausomai nuo paros laiko) ir tiek, kiek nori.
Kūdikystėje žindyti vaikai būdami vyresnio amžiaus dažniausiai nebūna nutukę (atmetus kitus nutukimą skatinančius veiksnius), nepriklausomai nuo to, kiek svorio jie priaugo tada, kai buvo žindomi.
Kaip „suliesinti“ pieną arba sumažinti jo kiekius?
Tokių nesąmonių daryti negalima. Motinos pienas – nuostabiausiais gamtos sukurtas maistas, skirtas kūdikiui išgyventi bei apsisaugoti nuo ligų. Pienas kinta vieno ir to paties žindymo metu, todėl labai svarbu kūdikiui duoti ištuštinti krūtį „iki galo“, o jei vienos nepakanka – duoti abi. Laikui bėgant pieno kiekis ir sudėtis irgi keičiasi. Laktacijai užtrukus pieno mažėja, ir nederėtų jokių priemonių imtis jo kiekiui mažinti.
Ar kas nors yra tyręs motinos pieno energetinę vertę? Kiek jis turi kalorijų?
Per parą motinos pieno pasigamina nuo kelių dešimčių mililitrų iki litro ir daugiau, vidutiniškai 650-850 ml. Vidutinė motinos pieno energinė vertė yra 287 kJ (67 kcal)/100 ml, tačiau įvairių moterų ji labai skiriasi (gali būti daugiau nei 100 kcal/100 ml ir mažiau nei 50 kcal/100 ml).
Ar per daug svorio priaugantiems kūdikiams skiriama kokia nors mankšta, kad išdegintų daugiau kalorijų?
Visiems sveikiems kūdikiams, nepriklausomai nuo to, kiek svorio jie priaugo, kuriems sukanka 2 mėnesiai, skiriami fiziniai pratimai (mankšta) ir masažas. Kūdikiui augant keičiasi fiziniai pratimai, jų trukmė ir masažo pobūdis. Mankštos ir masažo turi pamokyti apylinkės slaugytoja, pati motina turi kasdien 1-3 kartus per parą pamasažuoti ir pamankštinti kūdikį.
Jei kūdikis maitinamas teisingai atitinkamu amžiaus tarpsniu, sąlyginai didokas svorio priaugimas yra nepavojingas, nes jis po to „dingsta“. Svarbiausia, kad mažylis augtų harmoningai, jo svoris ir ūgis augtų proporcingai. Ar vaikas auga harmoningai, nustato jo gydytojas tuomet, kai atvykstama profilaktiniam sveikatos pasitikrinimui – kartą per mėnesį. Kai mažylis auga harmoningai, jokios specialios maitinimo korekcijos nereikia.
Kaip sureaguoti į pediatrės patarimą „nuo šiol jam nebegalima priaugti nė gramo“?
Gydytoja kiek persistengė – augdamas mažylis vis vien kažkiek priaugs. Jei mažylis nutukęs ar turi daug viršsvorio, toks gydytojos pasakymas – stimulas tėvams, kad jie liautųsi permaitinę mažylį, kad pagaliau išgirstų gydytojos patarimą. Vis dar iš kartos į kartą perduodamas labai neteisintas ir žalingas kūdikiui paprotys maitinti jį taip, kad jis būtų storas. Anksčiau, kai neužtekdavo maisto, stori kūdikiai bei vaikai buvo laikomi sveikatingumo simboliu. Per dešimtmečius pastebėta, kad storumas kūdikiui kenkia, nes tokie kūdikiai mažiau juda, ir dėl to iš aplinkos gauna mažiau įspūdžių, lėčiau tobulėja jų centrinė nervų sistema. Turintys viršsvorio vėliau atsisėda, atsistoja, vėliau pradeda vaikščioti. Jei netinkamai maitinami (pvz., maiste vyrauja karvės pienas ir manų košė – maisto produktai, visai netinkami kūdikiams ir skatinantys nutukimą) kūdikiai bei vaikai nutunka, jų imuninė sistema būna silpnesnė, blogesnis atsparumas infekcinėms ligoms.
Ar kūdikystėje daug svorio priaugantys kūdikiai ir toliau turės antsvorio problemų?
Ar būsime stori, ar liekni – tai paveldima. Paveldimumą padeda koreguoti supratimas, kad būtina sveikai maitintis, judėti.
Pavyzdžiui, jei šeimos nariai turi viršsvorio, jie neturėtų vaiko skatinti daugiau suvalgyti, jo apetito nereikėtų matuoti suaugusiojo apetitu. Kitais žodžiais, esant polinkiui turėti daugiau svorio, vaiką reikia pratinti suvalgyti mažiau, bet įvairaus maisto. Šiuos maitinimosi įgūdžius reikia ugdyti nuolatos, o ne pripuolamai, pvz., pastebėjus, kad mažylis priaugo daugiau svorio. Vaikas valgys mažiau tuomet, kai visi šeimos nariai darys tą patį – paliepimas mažiau valgyti nepadės, kai suaugusieji patys valgys be saiko. Vaikas daug valgyti įpranta jau pirmais gyvenimo metais. Labai svarbus ir fizinis judrumas. Nejudrūs vaikai dažniau būna nutukę.
Ką išvis laikote kūdikių antsvoriu?
Apytikriaivertinant – kūdikio, mažo irbet kokio kitoamžiaus vaiko viršsvoris yra nustatomas tada, kai jo svoris ne mažiau kaip 3 kg viršija ūgį pagal amžių, t.y. vaikas pradeda augti neharmoningai. Tačiau kiekvienu konkrečiu atveju atsakys vaiko gydytojas, įvertinęs ir palyginęs vaiko vystymąsi su augimo kreivėmis (šios kreivės yra įklijuojamos į kiekvieno vaiko vystymosi kortelę poliklinikoje).
Konsultavo gastroenterologė Jovilė Vingraitė
„Mamos žurnalas“
Mes irgi auginame toki milziniuką. Dabar trys mėnesiai ir irgi sveriam 8kg, tik dar dviem centimetrais didesni.
Mums 4 men. 8 kg.63cm. Daktare sunerimus.
Mums 2men ir sveriam 7kg, gydytoja liepe maziau maitinti, didinti maitinimo tarpus