Šuo nuo seniausių laikų laikomas ištikimiausiu žmogaus draugu. Apie jų besąlygišką atsidavimą bei ištikimybę byloja legendos, parašyta šimtai knygų, sukurta daugybė filmų. O ar dažnai susimąstote, kiek privalumų jūsų keturkojis draugas atneša į jūsų gyvenimą?
Per daugelį metų naminiai gyvūnai puikiai adaptavosi ir prisitaikė prie žmogaus, jog lengvai perpranta mūsų elgesį bei emocijas. Visiems aišku ir suprantama, kiek džiaugsmo ir laimės gali suteikti namuose auginamas šuo, katė ar kitas naminis gyvūnėlis. Tačiau retas kuris susimąsto apie mūsų fizinei bei psichinei būklei jų teikiamą naudą.
www.4feet.lt internetinės svetainės įkūrėja Aušra L. pateikia įdomios informacijos apie tai, kiek daug tiesioginės naudos, mūsų fizinei bei emocinei būklei, gali suteikti mielas keturkojis šeimos narys.
Naminiai gyvūnai, ypač šunys ir katės, gali sumažinti stresą, nerimą ir depresiją, palengvinti vienatvę, paskatinti mankštą, įnešti daugiau judesio į jūsų kasdienybę ir netgi pagerinti jūsų širdies ir kraujagyslių sveikatą, – pasakoja Aušra. Rūpinimasis gyvūnu moko vaikus atsakomybės, skatina aktyvumą. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonėms – naminis gyvūnas praskaidrina monotoniškas dienas, nuvaiko vienatvės jausmą, suteikia gyvenimui prasmę. Naminiai gyvūnai, ypač šunys, yra puikus būdas vyresnio amžiaus žmonėms užmegzti pokalbius ir susipažinti su naujais žmonėmis.
Štai jums faktai apie tiesioginį gyvūno poveikį mūsų sveikatai:
Moksliniai tyrimai įrodė, jog žmonės, savo namuose auginantys bent vieną gyvūną, – rečiau kenčia nuo depresijos, turi žemesnį kraujospūdį esant stresinei situacijai.
Žaidžiant su šunimi, kate ar kitu augintiniu gali padidėti serotonino ir dopamino lygis, kurie nuramina bei atpalaiduoja.
Gyvūnų savininkai turi žemesnį trigliceridų ir cholesterolio kiekį (širdies ligų rodiklius) nei neturintys augintinių.
Sergantieji širdies priepuoliu su augintiniais išgyvena ilgiau nei tie, kurių namuose augintinio nėra.
Asmenys, savo namuose auginantys bent vieną gyvūną, turi daug mažesnę tikimybę susidurti su depresija.
Šuns auginimas – puikus stimulas sveikai mankštintis, o tai gali žymiai pagerinti ne tik jūsų nuotaiką, bet ir fizinę būklę. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, jog asmenys, vedžioję šunis penkias dienas per savaitę iki 20 minučių, – per metus numetė vidutiniškai 6,5 kg, nepakeitę savo mitybos.
Gyvūno auginimas padeda sergant tokiomis ligomis kaip Alzhaimeris ar Demensija. Kalifornijos universiteto Deivise atliktas tyrimas parodė, kad Alzheimerio liga sergantys pacientai patiria mažiau streso ir mažiau nerimo priepuolių, jei namuose yra šuo ar katė. Naminiai gyvūnai gali būti teigiamo, neverbalinio bendravimo šaltinis. Žaismingas bendravimas ir švelnus gerai dresuoto, paklusnaus gyvūno prisilietimas gali padėti nuraminti Alzheimerio liga sergantį pacientą ir sumažinti agresyvų elgesį, – surinktais faktais dalinasi Aušra.
Vyresni nei 65 metų augintinių savininkai pas gydytojus lankosi 30 procentų mažiau nei tie, kurie neturi gyvūnų? – ar ne laikas pagalvoti apie kudlotą draugą sveikatos prižiūrėtoją?
Viena iš šio terapinio poveikio priežasčių yra ta, kad augintiniai patenkina pagrindinį žmogaus poreikį liesti. Mylinčio gyvūno glostymas, apkabinimas ar kitoks prisilietimas gali greitai nuraminti, kai jaučiate stresą ar nerimą.
Rūpinimasis gyvūnu gali padėti jaustis reikalingam ir geidžiamam ir nukreipti dėmesį nuo problemų, ypač jei gyvenate vienas. Argi nėra malonu grįžti namo ir žinoti, kad vos tik praversite duris, jūsų bičiulis laimingai sveikins jus vizgindamas uodegą ar glaustydamasis bei murkdamas? Be to, gyvūnai padeda susipažinti su naujais žmonėmis. Įprasta, jog gyvūnų savininkai šnekučiuojasi susitikę parkuose, gyvūnų prekių parduotuvėse, dresūrų pamokose ir kitose vietose, į kurias užsuka būtent dėl savo augintinio.
Ką dar teigiamo jūsų gyvenimui duoda naminis augintinis? Skatina discipliną bei atsakomybę. Juk daugumai gyvūnų reikalingas tam tikras reguliarus režimas, kuris nepaiso jokių aplinkybių. Kas dieną gyvūną reikia maitinti, vesti laukan, – ir visiškai nesvarbu, ar jūs esate tam nusiteikęs ar laukia lyja ar šviečia saulė – reguliarus režimas neleidžia tinginiauti.
Rūpinimasis augintiniu gali teikti malonumą ir padėti sustiprinti jūsų moralę, optimizmą ir savivertės jausmą.
O kiek juoko gali sukelti žaidžiantis ir kvailai besielgiantis keturkojis! Apie juoko poveikį mūsų organizmui nereikia ir kalbėti, – tai puikiausias imuninės sistemos stiprintojas ir nuotaikos kėlėjas.
Taigi, dabar jau žinote, kokią įtaką mūsų gerai savijautai bei sveikatai suteikia šie mieli padarėliai. Ar ne metas apkabinti savo ištikimą draugą ir pakuždėti į ausį “Ačiū”? O tiems, kurie jaučia, jog labai nori, bet dėl kažkokių priežasčių vis dar nesiryžta, – gal verta apsvarstyti galimybę parvesti į namus džiaugsmo, teigiamų emocijų ir sveikatos skleidėją? – šypsosi Aušra.