Linkime Jums turėti daug pieno ir maitinti vaikutį bent iki metų. O kad maratonas būtų sėkmingas, reikia gero žemo starto. Pirmą kartą vaikutį prie krūties priglausite dar ligoninėje. Apie pirmuosius žindymus kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės akušere ginekologe Goda Jievaltiene.
Ar besilaukiančioms moterims patariate kaip nors rūpintis krūtimis ir speneliais, juos ruošti pirmajam žindymui?
Nėštumo hormonai natūraliai ruošia moters krūtis būsimam žindymui. Seniau buvo rekomenduojama trinti spenelius grubiu rankšluosčiu, kempinėle, aplieti šaltu vandeniu. Buvo atlikti klinikiniai tyrimai, kurių metu aiškintasi, ar krūtų ruošimas nėštumo metu turi reikšmės žindymui. Jokių statistiškai patikimų skirtumų tarp ruoštų ir neruoštų spenelių nerasta. Žinoma, kad bet koks grubus spenelių stimuliavimas gali sukelti gimdos susitraukimus.Ruošti krūtų ir spenelių nereikia.
Pirmieji lašai iš spenelių pasirodo jau nėštumo metu. Kelintą nėštumo mėnesį tai atsitinka? Ar tai jau pienas? Ar reikėtų sunerimti, jei to skysčio iki gimdymo nepasirodo?
Jau 12-14 savaitę kai kurios nėščiosios pastebi pirmuosius lašus iš spenelių. Tai priešpienis. Jis gali ištekėti savaime, gali – po lytinio susijaudinimo ar pamasažavus krūtį. Pirmasis priešpienis dažniausiai yra tirštas ir geltonas, artėjant gimdymo terminui jis tampa skystesnis ir beveik bespalvis. Kai kurioms moterims iki pat gimdymo neišsiskiria priešpienis. Nerimauti nereikia nei vienoms, nei kitoms. Tai normalu. Moterys, kurioms priešpienis neišsiskiria nėštumo metu, taip pat puikiai ir ilgai gali žindyti.
Kaip keičiasi krūtys nėštumo metu? Ar reikia specialios liemenėlės?
Moteriai pastojus organizmas pradeda ruoštis ir žindymui. Jau pirmuoju nėštumo trimestru krūtis pradeda „tempti“, jos paburksta. Tai vyksta dėl padidėjusio hormonų kiekio. Nėštumui didėjant, didėja ir krūtys (dėl padidėjusio riebalinio audinio kiekio jose). Krūtims didėjant, gali niežėti odą, atsirasti strijų. Dėl padidėjusio kraujo pritekėjimo išryškėja poodinės venos, patamsėja aplink spenelius esantys laukeliai, dar labiau patamsėja, padidėja speneliai.
Kad moteris palengvintų atsiradusį diskomfortą, rekomenduojama dėvėti medvilnines, minkštas, nespaudžiančias liemenėles su plačiomis, gerai prilaikančiomis petnešėlėmis. Jei gausiai bėga priešpienis – reikėtų naudoti specialius įdėklus į liemenėles.
Po gimdymo praėjus kelioms minutėms vaikutis uždedamas mamai ant krūtinės. Kodėl toks svarbus pirmasis žindymas?
Tik gimęs naujagimis padedamas ant motinos pilvo taip, kad rastų spenelį ir pradėtų žįsti. Betarpiškas motinos ir naujagimio odos kontaktas stiprina jų abiejų emocinius ryšius bei pieno gamybą. Naujagimis sveriamas, matuojamas apžiūrimas, aprengiamas ar suvystomas tik tuomet, kai nustoja žįsti. Iki pirmojo maitinimo motina ir naujagimis atskiriami tik dėl sunkios vieno iš jų būklės. Po gimdymo išsiskiriantis priešpienis yra būtinas naujagimiui, nes jame daug antikūnų, vitaminų, jis patenkina visus naujagimio poreikius, yra lengvai virškinamas, saugo naujagimį nuo infekcijų.
Kuo naudingas priešpienis ir kiek dienų po gimdymo jis gaminasi?
Priešpienis gaminasi pirmomis dienomis po gimdymo. Nuo 2-5 dienos jis pradeda keistis ir maždaug 10 parą jau gaminasi toks pienas, kuris išlieka visą žindymo laiką. Priešpienyje daug riebiųjų rūgščių, kurios svarbios nervų sistemai, jame daug antikūnų, vitaminų. Neišnešiotų naujagimių motinų priešpienyje daugiau beta karotino, kuris svarbus regėjimo sistemai susidaryti. Priešpienis laisvina vidurius, kad greičiau pasišalintų pirmosios naujagimio išmatos – mekonijus, kuris užsibuvęs didina geltos riziką.
Kada pasirodo pirmasis pienas?
Apie 10 parą jau gaminasi pienas, kuris išliks visą žindymo laikotarpį.
Ligoninėje įprasta tokia situacija – pieno dar nesigamina, tik priešpienis, o mama mano, kad jo naujagimiui nepakanka. O kaip yra iš tikrųjų? Kaip sužinoti, ar naujagimiui pakanka pieno?
Pirmosiomis dienomis pasigamina nedaug priešpienio. Jis yra tirštesnis, todėl sunkiau bėga, tačiau naujagimiui užtenka tokio kiekio. Reikia leisti naujagimiui žįsti, kai tik jis parodo, kad nori valgyti. Naujagimiai valgo skirtingai dažnai ir nevienodu tempu. Verkti vaikutis gali ir ne dėl alkio. Jei šlapinasi rečiau nei 6 kartus per parą koncentruotu šlapimu, jei po penktos gyvenimo paros tuštinasi žaliomis išmatomis, neatgauna gimimo svorio – tai ženklai, kad naujagimis negauna pakankamai pieno. Per mažai pieno vaikutis gali gauti, jei dėl įvairių priežasčių blogai apžioja krūtį.
Nustatyta, kad pienas nesigamina tik 1-2 iš 10 000 motinų. Nutraukto pieno kiekio matavimas yra netikslus ir nereikalingas, nes jo kiekis priklauso nuo nutraukimo įgūdžių bei individualios pieno energetinės vertės. Kūdikio svėrimas prieš ir po maitinimo yra bereikšmis, nes kiekvieno žindymo metu suvalgomas pieno kiekis yra skirtingas, pieno svoris neturi ryšio su jo energetine verte, o svėrimo procedūra jaudina motiną, dėl to pieno gamyba gali mažėti. Nėra maisto produktų ar gėrimų, kurie skatintų pieno gamybą. Papildomas skysčių kiekis neskatina pieno gaminimosi.
Ar pagimdžiusi moteris turi teisę į kvalifikuotą konsultaciją, kaip žindyti ir prižiūrėti krūtis? Ar tą konsultaciją turi suteikti palatos gydytojas, ar akušerė, kuri priiminėjo gimdymą, ar skyriaus seselė?
Naujagimiui palankiose ligoninėse (tokių Lietuvoje yra kelios, o tarp jų ir Kauno II klinikinė ligoninė) visas įstaigos personalas pagal savo kompetenciją turi mokėti įgyvendinti žindymo ir jo rėmimo programą.
Kokios pagrindinės bėdos dėl žindymo, kuriomis moterys skundžiasi po gimdymo dar būdamos ligoninėje?
Dažniausiai tai skausmingi ir pažeisti speneliai. Priežastys – neteisingas kūdikio pridėjimas prie krūties, ribota žindymo trukmė, hormonų poveikis, infekcija ir kt. Pagalba – teisingai kūdikį pridėti prie krūties, spenelius laikyti sausus, taikyti dažnas oro vonias, plaunant krūtis nenaudoti muilo ir šampūno. Krūtis prausti užtenka kartą per dieną motinai bendrai prausiantis. Po žindymo spenelius galima patepti trupučiu iš krūties išspausto pieno.
Jei speneliai išlieka vis tiek įtrūkę, sausi, tai tarp maitinimų juos reikia patepti epitelio susidarymą skatinančiais tepalais (dekspantenolio, guaiazuleno).
Ar dėl aktyvios pieno gamybos pirmomis dienomis po gimdymo gali pakilti temperatūra, skaudėti krūtis?
Krūtys prisipildo 2-5 dieną po gimdymo. Jeigu pienas neištraukiamas, krūtys brinksta, pasidaro kietos, karštos ir skausmingos, gali pakilti kūno temperatūra. Maitinančioms moterims temperatūrą reikia matuoti ne pažastyje, o kirkšnyje.
Jei kūdikis bus žindomas pagal jo poreikius, teisingai pridėtas prie krūties, nebus duodamas čiulptukas, nebus papildomai girdomas, per 24-48 val. moteris pajus krūties būklės pagerėjimą.
Moterys guodžiasi, kad kai vaikutis žinda, labai skauda susitraukinėjančią gimdą. Ar taip turi būti? Kiek tas skausmas tęsiasi?
Iki nėštumo gimda sveria apie 40 gramų, nėštumo pabaigoje ji padidėja iki maždaug 1000 g, kad sutalpintų vaisių, placentą ir vaisiaus vandenis. Po gimdymo gimda turi grįžti maždaug į pradinį dydį. Dėl to moteris dar jaučia gimdos susitraukimus apie 3-4 paras po gimdymo. Kartais, ypač pakartotinai gimdžiusios moterys jaučia gimdos skausmingus susitraukimus žindant kūdikį. Tai tęsis tol, kol gimda sugrįš į „priešnėštuminį“ dydį. Jei skausmas nepakeliamas, reikėtų pakonsultuoti su gydytoju dėl medikamentų. Tai gali būti ir kokios nors patologijos požymis.
„Mamos žurnalas“