Rašydami apie darželinukų adaptaciją, dažniausiai kalbiname psichologus, na, dar pediatrus (kaip apsaugoti nuo ligų). Šį kartą išklausykime žmogaus, kuris bus arčiausiai vaiko – auklėtojos.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Marytė Balčiuvienė, Vilniaus l/d „Gabijėlė“
Apsisprendus vaiką vesti į darželį, kyla daug klausimų: Kaip vaikui seksis priprasti ir pritapti prie naujos aplinkos? Ar auklėtoja mylės vaiką? Kiek laiko truks vaiko adaptacija? Vienas iš adaptaciją lengvinančių veiksnių yra tinkamas vaiko paruošimas eiti į darželį. Aišku, svarbiausia patiems tėveliams nusiteikti vaiką išleisti į darželį ir pasitikėti auklėtojomis. Kaip tai padaryti?
Pirma. Vaikui reikia aiškiai papasakoti apie tai, kas yra darželis, ką jame vaikas veiks, kokia bus jo dienotvarkė.
Vaikas jausis saugesnis, jei dar iki pradėdamas lankyti darželį bus susipažinęs su auklėtoja bei darželio grupės aplinka. Vaikui pabrėžkite, kad auklėtoja visada juo pasirūpins, jos galima prašyti pagalbos.
Aišku, nereikėtų gyvenimo darželyje piešti vien rožinėmis spalvomis, sukuriant pasaką, jog ten – vos ne stebuklinga pilis ir visų norų pildymo karalystė. Svarbus dalykas – prieš pradedant leisti vaiką į darželį, tėveliams vertėtų išmokti ne tik vaikščioti paskui vaiką ir tik ten, kur jis nori eiti, o mokyti jį eiti ten, kur tėveliams reikalinga – vaikas atėjęs į darželį neturės tokios didelės laisvės, paskui kiekvieną vaiką vaikščioti auklėtoja neturės galimybės.
Antra: Jei mąstote apie darželį, svarbu padėti vaikui ugdyti kasdienius gyvenimo įgūdžius.
Vaiko savarankiškumas priklauso nuo tėvų įdirbio. Juk namuose mes vaikus aprengiame ir vedame į lauką kuo greičiau, kad aprengtas nesukaistų. Darželyje vaikai, laikydamiesi dienotvarkės, visi vienu metu turi nusirengti ir apsirengti. Jeigu nė vienas nemokės rengtis, jiems reikės laukti, kol auklėtoja aprengs arba nurengs juos ir draugus. Vaikui gali būti pikta, kodėl auklėtoja ne jį pirmiausia rengia. Kiekvienas vaikas jausis geriau, jeigu jis bus savarankiškesnis, mokės apsirengti ir nusirengti, apsiauti batus ir pan. Dar yra laiko, prieš pradedant lankyti darželį, pamokykite vaiką apsirengti.
Net jeigu vaikas rengsis lėtai, netobulai, tai vis tiek bus palengvinimas auklėtojai ir pasitikėjimas savimi pačiam vaikui.
Daugelis tėvelių, bijodami kad vaikas nesusiteptų drabužių valgydamas, ilgai juos maitina patys. Jeigu vaikas nenori valgyti, tėveliai leidžia nesėdėti prie stalo, o vaikščioti po kambarį. Tėvai pasiruošę su šaukštu rankoje vaikščioti paskui vaiką, kad tik šis būtų sotus.
Pradėjus lankyti ugdymo įstaigą, tokio vaiko gyvenime atsiras tam tikros taisyklės, kurių jis turės laikytis. Viena iš jų – valgio metu sėdėti. Dažnai vaikai patys siekia naudotis stalo įrankiais, tačiau tėveliai juos stabdo sakydami: „Tu dar mažas“. Svarbu vaiką iki darželio išmokyti gerti iš puoduko, kad į darželį nereikėtų neštis buteliuko.
Skatinkite, pamokykite vaikus savarankiškai plautis rankas.
Ne ką mažiau svarbi užduotis tėveliams išmokyti vaiką naudotis tualetu. Būtų labai gerai, kad pradėjęs lankyti darželį vaikutis mokėtų bent pasiprašyti į tualetą, o dar smagiau, kad gebėtų naudotis ir klozetu. Naktipuodžių yra tik lopšelio grupėse.
Darželio vaikas gali nenorėti lankyti dėl pietų miego. Atsiranda tokių tėvelių, kurie sako, kad jų vaikas gerai jaučiasi nemiegojęs, namie jau senai nemiega pietų miego. Tačiau iš praktikos žinoma – nemiegantys pietų miego vaikai kitiems kelia pavydą, nes norėtųsi nemiegoti visiems. Be to, gerai žinome, kad ne visi vaiko norai atspindi tikruosius poreikius, o suaugusiojo pareiga rūpintis vaiko poreikiais, o ne norais.
Trečia. Negąsdinkite vaiko darželiu ir nemeluokite vaikui apie darželį.
Esu ne kartą girdėjusi tėvelių ištartas frazes: „Neklausysi, nuvesiu į darželį ir paliksiu“. Jeigu darželis bus prilyginamas bausmei, vaikas bus gąsdinamas darželiu, tai lengvos vaiko adaptacijos darželyje neverta tikėtis.
Jau pradėjus lankyti darželį, nemeluokite vaikui, kad greit ateisite jo pasiimti, jei to nežadate daryti. Jis turi žinoti, kada jūs ateisite, kai jis pavalgys pietus, kai jis pamiegos darželyje ir panašiai.
Jei iškyla sunkumų darželyje, neaptarinėkite jų vaikui girdint.
Ketvirta. Pasirūpinkite darželiui tinkama apranga ir avalyne.
Netinkama darželio apranga vaikui gali kelti didelį nepatogumą. Kasdieniniai vaikų drabužiai turėtų būti patogūs ir nevaržantys judesių. Apranga turėtų būti lengvai prižiūrima, kad vaikas nebijotų drabužėlių susitepti dalyvaudamas įvairiose veiklose. Tėveliai, rinkdami vaikui aprangą, turėtų atsižvelgti į jo gebėjimus, pvz. jeigu vaikas dar nemoka užsisegti sagų, užsirišti batraiščių, geriau, kad jo drabužėliai būtų su lipukais ar užtrauktuku. Apranga turi būti tokia, kad vaikas bent dalį galėtų apsivilkti pats.
Kartais būna, kad vaikai per šiltai aprengti patalpoje. Prirengti per šiltai vaikai jaučia diskomfortą, darosi vangūs, mieguisti. Atsarginių viršutinių ir apatinių drabužėlių komplektą turėtume rasti kiekvienoje vaiko spintelėje. Taigi, išleisdami vaiką į darželį, labai apgalvokite, kaip jį rengsite.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai