Gydytojai juokauja kad neurologai su endokrinologais nesusitaria, kas vis dėlto valdo visą organizmą? Neurologai teigia, kad viską lemia nervai, tuo tarpu endokrinologai ginčijasi – viską valdo hormonai.
Vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Ką gydo vaikų endokrinologas
Vaikų endokrinologijos srities specialistų Lietuvoje yra nedaug, patekti pas juos gana sunku. Endokrinologijos ligų ir būklių spektras yra toks platus, kad kartais net ir šeimos gydytojai ne iš karto susivokia atsiųsti pacientą vaikų endokrinologui.
Neretai mamos pasiskaito ar nugirsta, kad dėl jų vaikams pasireiškiančių simptomų reikėtų apsilankyti pas endokrinologą. Ir pasiprašo siuntimo pačios.
Dažnai išgirstu klausimą – ką gydo vaikų endokrinologas? Net ir tie žmonės, kurie patys reguliariai lankosi pas endokrinologus dėl savo sveikatos problemų, paprastai žino apie šią specialybę labai nedaug.
Endokrinologą žmonės painioja su echoskopuotoju, jau ne kartą darbe esu girdėjusi iš pacientų, kurie ką tik buvo echskopuotojo kabinete: „Buvome pas endokrinologą, dabar atsiuntė čia“.
Vaikų endokrinologija – tai mokslas, nagrinėjantis vidaus sekrecijos (endokrinines liaukas) ir jų išskiriamus hormonus bei jų poveikį organizmui. Hormonų organizme yra daug ir įvairių.
Skydliaukės hormonai, augimo hormonas. Vyriški bei moteriški lytiniai hormonai. Angliavandenių apykaitą reguliuojantys hormonai. Antinksčių išskiriami hormonai (kortizolis, steroidiniai hormonai ir kt.).
Kada prireikia endokrinologo pagalbos
Nuo hormonų balanso organizme priklauso mūsų sveikata, vaisingumas, nuotaika, išvaizda, apetitas, miegas, virškinimas, protinė veikla ir intelektas.
Kadangi hormonų yra labai daug ir skirtingų, tai ir endokrininių ligų simptomai yra labai įvairūs, nespecifiniai, painūs. Susiduriame su sudėtingomis itin retomis ligomis, kurias sunku atpažinti net ir patyrusiems gydytojams. Ir su tokiais kas dieną žmones varginančiais bendro pobūdžio simptomais kaip:
- galvos skausmas
- silpnumas
- nuovargis
- mieguistumas
- prakaitavimas
- vidurių laisvumas ar kietėjimas
- pilvo skausmai
- prastas apetitas
- plaukų slinkimas
- silpna atmintis
- padidėjęs ar žemas kraujo spaudimas
- dažnas arba retas širdies plakimas
- padidėjęs nervinis jautrumas
- nerimas
- sutrikęs naktinis miegas
- mieguistumas dienos metu
- išsiblaškymas, odos sausėjimas
- bėrimai odoje ir t.t.
Darbe kartais juokauju, kad endokrinologijoje yra tik dvi kategorijos pacientų:. Viena, kai „kažkur kažkas lyg negerai“, ir antra – kai „niekam niekas neaišku“.
Endokrinolgai stebi ir gydo
Kadangi hormonų balansas yra glaudžiai susijęs su mityba bei gyvenimo būdu, gydytojai endokrinologai konsultuoja ir sveiko gyvenimo būdo, fizinio aktyvumo, nutukimo ar svorio trūkumo, mitybos intensyvaus sporto metu, netaisyklingos ir sutrikusios mitybos klausimais.
Nemaža gydytojo endokrinologo darbo dalis susijusi su pacientų stebėjimu ir profilaktiniais patikrinimais dėl endokrininių ligų rizikos, susijusios su kitomis autoimuninėmis ligomis bei alerginėmis būklėmis.
Tai endokrinopatijos, susijusios su plaukų slinkimu ir nuplikimu, odos pigmentacijos sutrikimai, baltmė, Cafe au laite (kavos su pienu) dėmės odoje, neaiškios kilmės dilgėlinės tipo bėrimai, aknė, Halo tipo apgamai ir pan.
Endokrinolgai stebi ir gydo ir kai kuriuos vėžinius susirgimus bei būkles po vėžio gydymo, nėščiųjų diabetą, naujagimių hipoglikemiją, kai kuriuos sindromus bei paveldimas ligas.
Kelios dažniausios būklės, kurias prižiūri ir gydo endokrinologas:
1) Per mažas svoris:
svorio deficito problema gali pasireikšti nuo pat kūdikystės bet kokiame amžiuje, o priežastys gali būti labai įvairios – nuo nevisavertės mitybos iki augimo hormono trūkumo ar skydliaukės funkcijos sutrikimo.
2) Per mažas ūgis, lėtas augimas:
tokiems vaikams gali būti augimo hormono stoka, įvairūs įgimti sindromai ir paveldimos medžiagų apykaitos ligos, skydliaukės veiklos sutrikimas. Paauglystėje sulėtėjusio augimo priežastimi gali būti lytinių hormonų disbalansas
3) Per didelis svoris:
endokrinologiniu požiūriu riebalinis audinys yra stambiausias žmogaus organizmo endokrininis organas, gaminantis ir išskiriantis daugybę hormonų bei biologiškai aktyvių medžiagų.
4) Per didelis ūgis:
pernelyg spartaus augimo priežastis gali būti augimo hormono perteklius, skydliaukės veikos suaktyvėjimas, įvairūs genetiniai sindromai, tai gali būti ir vienas iš ankstyvųjų priešlaikinio lytinio brendimo simptomų. Augimo hormono perteklius gali pasireikšti dėl galvos smegenyse esančios liaukos hipofizės auglio.
5) Hiperhidrozė (išreikštas prakaitavimas):
gali pasireikšti dėl skydliaukės veiklos sutrikimo, angliavandenių apykaitos sutrikimų, lytinio brendimo sutrikimų.
6) Patologinis troškulys (polidipsija):
jei jūsų vaikas geria neįprastai daug skysčių, galbūt jis serga cukriniu diabetu. Yra ir tokia liga – necukrinis diabetas, kuomet angliavandenių apykaita nėra sutrikusi, tačiau inkstai nekoncentruoja šlapimo, dėl to organizmas netenka daug skysčių ir atsiranda troškulys, gausus ir dažnas šlapinimasis.
7) Vitamino D apykaitos sutrikimais:
kadangi vitaminas D organizme veikia kaip hormonas, jo apykaitos sutrikimus gydo endokrinologas. Nepamirškite, kad ir vitamino D stoka, ir perteklius yra kenksmingas organizmui, o jo įsisavinimas ir aktyvavimas yra labai individualus.
8) Lytinio brendimo sutrikimai (ankstyvas/ vėluojantis lytinis brendimas):
ankstyvas lytinis brendimas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje nuo pat kūdikystės, todėl jei jūsų vaikui padidėjo krūtelės, pagausėjo prakaitavimas, pakito prakaito kvapas, atsirado plaukų gaktoje ar pažastyse, konsultuokitės su endokrinologu.
9) Krūtelių padidėjimas:
gali būti kūdikiams, vyresniems vaikams ir paaugliams, svarbu atkreipti dėmesį ar krūtelės neskausmingos, ar nėra odos paraudimų, ar iš krūtelių neišsiskiria kad ir nedaug sekreto.
10) Menstruacijų ciklo sutrikimai:
šias būkles dažnai gydo kartu endokrinologai su ginekologais.
11) Plaukų slinkimas:
gali pasireikšti dėl skydliaukės veikos sutrikimo, lytinių hormonų disbalanso, anemijos, vitamino D pasisavinimo sutrikimo, mitybos sutrikimų.
12) Skydliaukės veiklos sutrikimai:
skydliaukė gali veikti per aktyviai arba per silpnai, jos veikos sutrikimus labai svarbu diagnozuoti ir gydyti kuo anksčiau, nes skydliaukės hormonai kritiškai svarbūs protiniam vystymuisi, medžiagų apykaitai, imunitetui.
13) Cukrinis diabetas:
kasmet vis daugiau vaikų suserga šia liga. Jei jūsų vaikas pradėjo gerti neįprastai daugiau skysčių, jam krenta svoris, pykina, jis šlapinasi dažniau nei įprastai, pradėjo šlapintis naktimis, – galbūt jis serga cukriniu diabetu.
14) Lipidų apykaitos sutrikimai:
deja, šiandien labai dažnai aptinkame padidintą cholesterolį net ir darželinio amžiaus vaikams. Kartais cholesterolis būna padidėjęs net ir antsvorio neturintiems vaikams, tai nuo genų priklausanti šeiminė hiperlipidemija. Todėl jeigu bent vienam iš tėvų jauname amžiuje yra padidėjęs cholesterolis, vaikai taip pat turi būti ištirti ir gydomi dėl galimos hiperlipidemijos.
15) Antinksčių veiklos sutrikimai:
antinksčių, kaip ir lytinių liaukų bei skydliaukės veiklą reguliuoja galvos smegenyse esanti liauka hipofizė, antinksčiai gamina ir išskiria streso hormonus – adrenaliną ir noradrenaliną, streso hormoną kortizolį, lytinius hormonus adnrogenus ir estrogenus.
16) Padidėjęs plaukuotumas:
padidėjęs plaukuotumas gali būti tiek mergaitėms, tiek berniukams, šie vaikai turi būti tiriami dėl lytinių liaukų ir antinksčių veiklos galimo sutrikimo.
Žinodami, ką gydo endokrinologas, galėsite sutaupyti laiko informacijos paieškoms ir deryboms su šeimos gydytoju dėl siuntimų, klaidžiojimams po kitų specialistų kabinetus.
Susiję straipsniai