Warning: preg_match_all(): Unknown modifier '/' in /home/mamoszurnalas/domains/mamoszurnalas.lt/public_html/wp-content/plugins/SK_Linkify/main.php on line 69

Prieš mėnesį visoje Lietuvoje pradėtas įgyvendinti, drąsiai sakome – nuostabus projektas, skirtas paskatinti tėvus su savo mažyliais skaityti nuo pirmųjų dienų. Tai KNYGŲ STARTAS. Visos Lietuvoje kūdikio susilaukusios šeimos gali gauti dovanų lauknešėlį su pirmąja knyga, praktiškais patarimais tėvams ir dar keliais naudingais dalykėliais.
Daugiau apie projektą, kurį įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos kultūros ministerija, bei kaip gauti lauknešėlį ir daug puikių patarimų tėvams apie ankstyvąjį skaitymą rasite svetainėje knygustartas.lt
***
Tėvams kyla daugybė klausimų apie skaitymą: ar tikrai reikia skaityti nuo pat vaiko gimimo? Ko verta knygelė be žodžių? Kiek knygų reikia turėti namų bibliotekoje? Kaip išsirinkti knygas kūdikiams? Pabandysime į dalį jų atsakyti. Atsako Eglė Baliutavičiūtė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų literatūros ir skaitymo skatinimo specialistė.
Ar tikrai verta skaityti nuo pirmųjų dienų?
Neurologiniu požiūriu, pirmi treji vaiko gyvenimo metai yra ypač svarbūs jo raidai. Šiuo laikotarpiu smegenys ima pratintis prie kalbos. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmogus galėtų labiau atskleisti savo potencialą, nuo pirmų dienų jis turi augti kuo turtingesnėje kalbinėje aplinkoje. Skaitymas – vienas iš būdų šią aplinką kokybiškai praturtinti. Jis lavina vaiko gebėjimus aiškiai reikšti mintis, treniruoja mąstymą, atmintį ir vaizduotę, moko sutelkti dėmesį, skatina kūrybiškumą ir dar begalę kitų nepaprastai svarbių įgūdžių. Be to, yra tyrimų, rodančių, kad paveikslėlių knygelės pasižymi didesne kalbos įvairove nei buitiniai pasikalbėjimai su mažyliais.
Ankstyvasis skaitymas yra ir pagalba mažyliui pamėgti knygas, parodyti, kiek nuostabių istorijų jos slepia, parodyti, kaip gera mokėti pačiam jas perskaityti.
Nuo pat mažų dienų užmegztas teigiamas santykis su knyga duos grąžos su kaupu vaikui pradėjus mokytis skaityti savarankiškai. Tai neretam vaikui yra didelis iššūkis, tačiau, jei jis jau pripratęs prie knygų ir žino, kiek malonių išgyvenimų jos teikia, jis turės kur kas daugiau motyvacijos mokytis skaityti pats. O geri skaitymo įgūdžiai vaikui padės visapusiškai – ne tik mokantis įvairių kitų dalykų mokykloje, bet ir vėlesniame gyvenime.
Galų gale susikurti ritualą reikalauja pastangų ir įprasti, tad pradėję skaitymo ritualą kurti nuo pat pirmųjų dienų padėsite ir sau patiems įsigyventi į naują pakitusį gyvenimo ritmą.
Kaip išsirinkti knygą kūdikiui?
Patiems mažiausiesiems išrinkti knygą, mano galva, gana paprasta, reikia atkreipti dėmesį į kelis dalykus. Jei knyga popierinė, ji turėtų būti storesniais kartoniniais lapais, kokybiškos poligrafijos, užapvalintais kampais, jei yra raidžių, – verčiau jos būna didesnės.
Tai gali būti pati paprasčiausia kartoninė knygelė, o gali būti ir interaktyvi – su įvairiais liečiamais, spaudžiamais ar garsiniais elementais, jie tik dar labiau praturtins pirmąsias skaitymo patirtis. Nevenkite ir medžiaginių, maudymosi ir panašių knygų.
Kadangi pirmaisiais mėnesiais kūdikių regėjimas dar tik formuojasi, verčiau jam duoti aiškių formų, kontrastingų spalvų paveikslėlių knygas, kūdikiams tai gali būti tiesiog spalvotų formelių knygelės. Kadangi pirmaisiais mėnesiais mažyliai skiria gerai tik juodą, baltą ir raudoną, galima rasti būtent tokių spalvų knygelių.
Vėliau, 1–3 metų ir vyresniems vaikams siūlykite kuo įvairiausių knygų – ir su labai aiškiais paveikslėliais, ir moderniau, sudėtingiau atrodančių – taip ugdysite vaiko meninį suvokimą.
Čia paminėjau knygas, kurias skaitote vaikui ir duodate jam į rankas žaisti, vartyti, apžiūrėti ir t. t., tačiau jei norite skaityti ir ką nors ilgesnio savo mažyliui, – drąsiai tai darykite. Pirmaisiais metais vaikui svarbu girdėti kuo daugiau ir kuo įvairesnės kalbos – nors kūdikis dar nesupranta žodžių prasmės, jo smegenyse vyksta daugybė procesų, padedančių jam mokytis kalbą. Tad paskaityti kūdikiui galite ir savo mėgstamą romaną, ir net skalbyklės instrukciją!
Ar vertinga knyga, jei joje beveik nėra žodžių?
Taip ir tik taip, ir dar kartą taip! Paveikslėlių knygos vaikams yra ne tik pirmoji pažintis su literatūra ir su magišku pasakojimų pasauliu, bet ir pažintis su daile.
Bežodės knygos apskritai pasaulyje įgyja vis didesnį pripažinimą ir vis dažniau pasitelkiamos edukacijai. Jos skatina mus pačius kurti savo istorijas, įžodinti tai, ką matome, praturtinti nupieštą istoriją savo pastebėjimais, mintimis, visu tuo, kas rūpi mums. Tokios knygos labai pravarčios ne tik vaikui mokantis kalbėti, kiek sudėtingesnės bežodės knygos pasitelkiamos ir mokyklose, mokant vaikus kūrybinio mąstymo, pasakoti istorijas ir t. t.
Beje, bežodžių, kaip ir paveikslėlių knygų, yra sukurta ne tik vaikams, bet ir paaugliams bei suaugusiesiems!
Kiek namuose reikėtų turėti knygų?

Ne vienas tarptautinis tyrimas yra parodęs ryšį tarp vaiko skaitymo gebėjimų ir namų bibliotekos dydžio. Paskaičiuota, kad nuo 80 iki 350 knygų namuose daro teigiamą įtaką. Tačiau tyrimai daryti su jau paaugusiais, mokyklą lankančiais vaikais, todėl kiek knygų reikėtų turėti namuose, kuriuose auga vaikas nuo 0 iki 3 metų, konkrečiai atsakyti sunku. Bet kokiu atveju reikėtų nuo mažumės vaiką pratinti, kad knygos yra natūrali namų aplinkos dalis.
Sakyčiau, kad nuo kelių iki keliolikos turėti būtų puiku. Kadangi mažyliai daugelį dalykų patiria per lytėjimą, todėl tikrai reikėtų turėti bent keletą savų knygų, kad jis ramiausiai galėtų jas „sužaisti“. Natūralu, kad labiausiai kūdikio mylimos knygelės plyš, bus apkramtytos, pripeckiotos, tai yra natūrali pirmųjų skaitymo patirčių dalis. Knyga turi vaikui teikti gerų emocijų.
Jei taikote namuose žaislų rotaciją, ją galite pritaikyti ir knygoms. Vonioje turėkite maudynėms skirtų knygelių, prie vaiko lovos, kur vyksta vakaro skaitymo ritualas, galite pasidėti ilgesnių knygų, kurių vaikas nežiūrinės, o tik klausysis prieš užmigdamas, vaiko knygų lentynėlėje, kuri turėtų būti vaikui pasiekiamame aukštyje, – įvairių turimų knygų ir net lovelėje galite palikti vieną ar kelias medžiagines knygeles.
Praturtinti vaiko santykį su knyga galima ir skolinantis knygas iš bibliotekos ir leidžiant ten laiką kartu. Bibliotekose tikrai rasite mažiesiems tinkamų kartoninių ir paveikslėlių knygų, o dažnai – ir jaukų kampelį, kur prisėdę galėsite jaukiai paskaityti ir pažaisti su knygomis.
Ar verta kaupti „išaugtas“ knygas?
Tai jūsų apsisprendimas, kuris priklauso nuo daugybės aplinkybių. Ar planuojate susilaukti daugiau mažylių? Kiek vietos namuose galite skirti knygoms?
Mano manymu, namų bibliotekoje verta kaupti tas knygas, prie kurių norėsis grįžti dar kartą. Žinoma, mažas vaikutis pats tokių sprendimų priimti dar negali, tad pareiga tenka jums. Augant vaikui, siūlyčiau pasilikti po vieną ar kelias knygas, kurios jūsų mažyliui ypač patiko, o atsilaisvinusią lentyną papildyti dabartiniam jo amžiui tinkamomis knygomis ir keliomis skirtomis „išaugimui“. Greičiausiai paaugęs ar net suaugęs vaikas jums padėkos už išsaugotus sentimentus keliančius daiktus: mylimiausias knygas, piešinius ir t. t.
Kaip dažnai reikėtų peržiūrėti lentyną, vienareikšmiško atsakymo nėra. Atkreipkite dėmesį, kokios knygos jūsų mažylio nebedomina, pabandykite įvertinti, ar prie tos knygos dar vaikas grįš ateityje, ar jau nebe. Prie kartoninių knygelių paaugęs vaikas jau greičiausiai nebesilies, o štai kai kurias paveikslėlių knygeles galbūt skaitys ir ruošdamasis mokyklai, ir pirmose klasėse.
O kada nustoti skaityti vaikui?
Šis klausimas toks pat dažnas, kaip ir klausimas, kada pradėti skaityti. O atsakymas labai paprastas – tada, kai vaikas pats paprašys to nebedaryti.
Tik vertėtų atsiminti, kad didelė klaida nustoti skaityti vaikui tada, kai jis imasi mokytis skaityti savarankiškai. Nors įgyti gerus skaitymo įgūdžius reikia daugybės valandų savarankiško skaitymo, tačiau mokymasis vargina, vaikas gali prarasti motyvaciją, knygos jam gali imti teikti ne geras, bet nemalonias emocijas. Kad taip nenutiktų, išlaikykite, pavyzdžiui, vakaros pasakos tradiciją kuo ilgiau, skaitykite su vaiku paeiliui, pasisodinkite vaiką taip, kad jis matytų jūsų skaitomą tekstą ir galėtų jį sekti, ir, žinoma, kalbėkitės apie tai, ką skaitote. Kitaip tariant, nuolatos demonstruokite vaikui, kad išmokti skaityti verta, kad skaityti malonu ir gera, kad knygos praturtina ir padeda atrasti naujų dalykų. Rodykite, kad jūs patys mėgaujatės ir mielai skaitymo džiaugsmu dalijatės su vaiku. Tai padės ir auginti ryšį su vaiku.
Didelė klaida nustoti skaityti vaikui tada, kai jis imasi mokytis skaityti savarankiškai.
„Mamos žurnalas“